RADOM
Jaka przyszłość dla Poradni Leczenia Uzależnień?
Są plany likwidacji poradni od stycznia 2017 roku.
Władze Radomia informują, że ma to być przekazanie poradni i jest związane z przepisami, które zobowiązują szpitale do likwidacji poradni specjalistycznych, jeżeli nie ma identycznych oddziałów szpitalnych. Czy w takiej sytuacji zlikwidowane będą też Poradnia Chorób Płuc i Poradnia Neurochirurgiczna, które nie mają oddziałów w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym?
Zapytaliśmy o takie przepisy rzecznik Ministra Zdrowia. Oto odpowiedź Mileny Kruszewskiej Rzecznika Prasowego Ministra Zdrowia: Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący utworzenie tzw. systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Projekt ten przewiduje, że szpitale zakwalifikowane do PSZ będą mogły udzielać w ramach tego systemu również świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), realizowanych przychodniach przyszpitalnych odpowiadających zakresom realizowanych świadczeń szpitalnych. Ww. projekt nie zawiera natomiast żadnych przepisów dot. likwidacji przychodni AOS- napisała Milena Kruszewska Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia.
Innym powodem przekazania kontraktu NFZ dla szpitala w Krychnowicach ma być konieczność przygotowania budynku przy ul. Narutowicza do remontu z przeznaczeniem na przeniesienie tam Oddziału Rehabilitacji z ul. Giserskiej. Nie wiadomo co z pracownikami Poradni Leczenia Uzależnień przy RSS. To już zależy od dyrekcji szpitala w Krychnowicach - powiedział wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Decyzja dotycząca przyszłości Poradni Leczenia Uzależnień ma być jeszcze konsultowana z Radą Społeczną radomskiego szpitala - dodaje wiceprezydent Zawodnik.
Poradnia Leczenia Uzależnień, która rocznie świadczy ok. 11 tys. porad, w rejestrze ma ok. 5 tys. pacjentów. Czy w Radomiu zamiast trzech zostaną tylko dwie poradnie leczenia uzależnień?