Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Urodziny SMS-a

sobota, 03 grudnia 2016 12:01 / Autor: Weronika Chochoł
Urodziny SMS-a
Weronika Chochoł

24 lata temu z Wielkiej Brytanii wysłany został pierwszy SMS.

3 grudnia 1992 r. z Wielkiej Brytanii wysłana została pierwsza wiadomość SMS. Neil Papworth, pracownik Vodafone, składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom.

Na początku SMS-y miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach sieci, czy zmianach w cenniku. Nie było również możliwe przesyłanie wiadomości SMS-em do innych sieci. Wiadomości tekstowe cieszyły się jednak popularnością wśród nastolatków i to właśnie ta grupa klientów skłoniła operatorów do uruchomienia nowej usługi.

Obecnie SMS-y są jednym z popularniejszych środków komunikacji. Wysyłamy je, kiedy pilnie chcemy coś przekazać, szybko i dyskretnie z kimś się skontaktować. Jest to także sposób na składanie życzeń - szczególnie w okresie świątecznym zasypywani jesteśmy wiadomościami w stylu: "W ten wigilijny dzień zaśnieżony, kiedy w kościele biją dzwony, przyjmijcie życzenia pełne radości, a w Nowym Roku szczęścia, zdrowia i pomyślności!".

Dzięki SMS-om możemy również pomagać. Istnieją sytuacje, w których kwota, jaką płacimy za wysłanie SMS-a, przekazana zostaje na pomoc potrzebującym.

W razie niebezpieczeństwa wysłać możemy także SMS interwencyjny. Usługa dotyczy pasażerów poruszających się komunikacją miejską w Radomiu. Osoba, która jest świadkiem wandalizmu, czy spotkała w autobusie kogoś stwarzającego niebezpieczeństwo, może szybko i dyskretnie zgłosić to Straży Miejskiej. wystarczy pod nr 604-345-986 wysłać wiadomość, w której podane zostaną:

  • numer linii, którą obsługuje dany autobus, 
  • numer boczny autobusu znajdujący się również z przodu i z tyłu pojazdu,
  • kierunek jazdy autobusu 
  • rodzaj zdarzenia.

Technologia idzie do przodu - to duże ułatwienie, ale również zagrożenie - szczególnie, gdy korzystamy z niej w nieodpowiednich sytuacjach. O tym, kto najczęściej korzysta z telefonu w czasie jazdy i jakie mogą być tego skutki, mówi podkom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Policji: