Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Karta Dużej Rodziny w całej Polsce

czwartek, 06 lutego 2014 13:31 / Autor: Radosław Mizera
www.cdsiw.tomaszow.miasta.pl
Radosław Mizera

Ulgowe bilety na przejazdy pociągami, do muzeów, galerii i ośrodków sportu, a także bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne - to tylko niektóre zniżki, jakie przewiduje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, opracowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

- Karta Dużej Rodziny to świetny sposób na docenienie roli rodzin wielodzietnych w Polsce. Karty na poziomie samorządów cieszą się dużą popularnością, dlatego chcemy, aby w całej Polsce można było korzystać ze wsparcia - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Pozwoli to na obniżanie kosztów comiesięcznych rachunków oraz umożliwienie aktywnego spędzania czasu dla całej wielodzietnej rodziny.
Kartę przygotował Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W jego skład weszli przedstawiciele samorządów, Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus", Kancelarii Prezydenta RP, ministerstw - środowiska, kultury i dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Kto będzie mógł korzystać z karty? Rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również podmioty prywatne. Dotychczas propozycje zniżek w jednostkach podległych zgłosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska, Sportu i Turystyki, Obrony Narodowej , Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity.
Projekty uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów zostaną skierowane do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także do konsultacji z partnerami społecznymi.