RADOM
NIK krytycznie o biurze PGZ w Radomiu
Proces konsolidacji polskiego przemysłu obronnego za czasów rządów koalicji PO-PSL nie przebiegał prawidłowo. Tak wynika, że z informacji Najwyższej Izby Kontroli. Jedną z negatywnych decyzji, odziedziczonych po poprzednim zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest opisana w raporcie NIK kwestia wynajmu pomieszczeń biurowych w Radomiu i w Warszawie. Sprawę komentuje poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.
Stosowne umowy w tej sprawie zostały podpisane przez poprzedni Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., który podjął decyzję o wynajmie powierzchni biurowej przekraczającej potrzeby PGZ S.A., skutkującą wydatkowaniem przez Spółkę na ten cel środków finansowych nieproporcjonalnie wysokich do rzeczywistych potrzeb. Sama konstrukcja umowy uniemożliwia obecnemu Zarządowi podjęcie radykalnych kroków w tej kwestii. Jak podaje NIK: „Umowa najmu nieruchomości w Radomiu wykorzystywanej na siedzibę Spółki została zawarta na okres 3 lat począwszy od 27 marca 2015 r. W umowie nie określono terminów wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia możliwe jest tylko wtedy, gdy wady pomieszczenia zagrażają zdrowiu lub życiu osób zatrudnionych w Spółce oraz w przypadku, jeżeli w chwili wydania pomieszczenie miało wady, które uniemożliwiają jego używanie, albo takie wady powstały później, a wynajmujący nie usunął ich w odpowiednim czasie, lub jeżeli wady usunąć się nie dadzą”. Tymczasem Zarząd PGZ S.A. nie stwierdził spełnienia żadnej z wymienionych przesłanek. Ponadto kontrolerzy NIK podkreślają, że „Art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli czas trwania najmu został oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w warunkach określonych w umowie. W związku z powyższym Spółka bez porozumienia z wynajmującym nie może wypowiedzieć umowy najmu nieruchomości w Radomiu, wykorzystywanej na swą siedzibę”.
Dlatego też obecny Zarząd PGZ S.A. podejmuje działania mające na celu racjonalizację kosztów prowadzenia działalności przez Polską Grupę Zbrojeniową zarówno w Warszawie, jak i w Radomiu. Zarząd PGZ S.A. dąży do odbudowy potencjału dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego i prowadzi działalność sięgając do jego tradycji. Stąd też w najbliższym okresie rozwinie działalność w Radomiu i będzie maksymalizował obecność PGZ w tym mieście. Polska Grupa Zbrojeniowa wybuduje w Radomiu nową własną siedzibę. Ponadto w Radomiu PGZ S.A. zlokalizuje Centrum Innowacyjności i Nowych Technologii dla całej Grupy Kapitałowej PGZ.
Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz komentując raport NIK powiedział, że od samego początku błędem było nie zlokalizowanie siedziby w Radomiu, tylko zostawienie równolegle tej drugiej w Warszawie. - Mam nadzieję, że gdy zostanie wybudowana nowa siedziba, sytuacja się unormuje – powiedział poseł Skurkiewicz. Jego zdaniem, mimo krytycznego raportu NIK, biuro PGZ powstanie w Radomiu: