Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Siatka szkół zatwierdzona

wtorek, 28 lutego 2017 11:32 / Autor: Monika Nowakowska
Siatka szkół zatwierdzona
Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radni zatwierdzili nową sieć szkół. Zmiany, które wejdą w życie od nowego roku szkolnego, to efekt rządowej reformy edukacji.

Dzisiejsza sesja nadzwyczajna, na której glosowano projekt uchwały w tej sprawie przygotowany przez magistrat przebiegał bardzo spokojnie. - Uważam, że ten projekt jest optymalny przy takiej ilości szkół, jakie posiadamy - mówił na sesji wiceprezydent Karol Semik. - Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w danym budynku, dokończą ją w tym samym miejscu – dodał.

Jak już informowaliśmy, po wygaszeniu gimnazjów powstanie 5 nowych szkół podstawowych – liczba ta wzrośnie z 27 dotychczasowych do 32 po reformie. W podstawówki zostaną przekształcone: PG2 przy ul. Gagarina, PG6 przy ul. Sadkowskiej, PG8 przy ul. Piastowskiej, PG10 przy ul. Długojowskiej oraz PG12 przy ul. Kruczej.

– To była trudna decyzja, wiele godzin pracy. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, jaką drogą iść i jak odpowiedzieć na protesty nauczycieli, rodziców i uczniów – mówiła Magdalena Lasota (PO). Przypomniała, że utworzenie dodatkowych szkół podstawowych spowoduje to, że będą one miały problemy z naborem uczniów, że będzie w nich tylko jeden „ciąg” klas. – Życie więc pokaże, czy taka szkoła się utrzyma i ilu nauczycieli nie będzie miało w niej etatu – dodała.

Według Ryszarda Fałka (Wspólnota Samorządowa), nie wiadomo jaki jest cel wprowadzanych zmian. Nie zgodził się z opinią, że tym celem jest lepsze nauczanie i wychowanie, bo „brakuje narzędzi, by to osiągnąć”.

Reforma edukacji dotknie też gimnazja. Dwa z nich zostaną włączone do istniejących szkół. PG3 z ul. Czarnoleskiej będzie włączone do PSP nr 17, które mieści się przy ul. Wierzbickiej, natomiast PG22 z ulicy Rapackiego do sąsiadującej z nim PSP nr 6. Z kolei PG5 zostanie włączone do VII Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Powstańców Śląskich.

Zespoły Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Staromiejskiej oraz nr  4 przy ul. Osiedlowej, w skład których obecnie wchodzą gimnazja i licea, z dniem 1 września 2019 roku staną się czteroletnimi liceami ogólnokształcącymi.

PG13 zostanie przekształcone w XIII Liceum Ogólnokształcące  Dwujęzyczne. Publiczne Gimnazjum nr 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. J. Kochanowskiego będzie natomiast wygaszane. Podobnie w przypadku Publicznego Gimnazjum nr 11 przy ul. Kujawskiej, ale tam dyrekcja i nauczyciele proponują przekształcenie szkoły w szkołę branżową lub w technikum kształcące w kierunkach związanych z ochroną zdrowia.

Podczas sesji radni uchwalili również projekt dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.