RADOM
Uwaga na Barszcze Sosnowskiego
W kilkunastu miejscach w powiecie radomskim znaleziono Barszcz Sosnowskiego. Dotknięcie, a nawet przebywanie w pobliżu rośliny grozi silnymi reakcjami alergicznymi i poparzeniami.
Barszcz Sosnowskiego jest łatwy do rozpoznania. Osiąga wysokość nawet do 4-5 metrów. Ma rozłożyste liście i długie pędy z baldachimami kwiatowymi. Barszcz Sosnowskiego kwitnie przez cały okres wakacji.
- Przecięcie, urwanie, ułamanie tej rośliny prowadzi do silnej reakcji alergiczno-oparzeniowej. Na świecie są obserwowane również przypadki śmiertelne w sytuacji masowych oparzeń spowodowanych Barszczem Sosnowskiego, czy innymi barszczami kaukaskimi - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.
W regionie radomskim jest już kilkanaście zgłoszeń występowania Barszczu Sosnowskiego. Potwierdzone lokalizacje to m.in. Łaziska, Zaborów i Chronów-Kolonia. W Radomiu zgłoszenia pojawiły się na Ustroniu, Wośnikach, czy Godowie. Marcin Gutkowski z Zakładu Usług Komunalnych.
Leczenie poparzeń powstałych po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego jest trudne i czasochłonne. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. Tłumaczy Lucyna Wiśniewska.
Barszcze Sosnowskiego po likwidacji często odrastają. Dodaje Marcin Gutkowski.
W województwie mazowieckim można na bieżąco śledzić miejsca pojawiania się Barszczu Sosnowskiego na stronie barszcz.edu.pl.