Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Pacjenci z nowotworami głowy i szyi - bez kolejek do specjalisty

wtorek, 19 września 2017 19:26 / Autor: Monika Nowakowska
Pacjenci z nowotworami głowy i szyi - bez kolejek do specjalisty
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii oraz m.in. 25 poradni rodzinnych w Radomiu i regionie radomskim przeprowadzi bezpłatne badania profilaktyczne 10 tys. pacjentów zagrożonych nowotworami głowy i szyi. Z badań już od jutra będą mogli skorzystać mieszkańcy czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

W środę, 20 września w Radomskim Centrum Onkologii na Wacynie będą prowadzone bezpłatne badania dla pacjentów z Radomia. Obejmą wszystkich, którzy na te badania się zapisali - około kilkudziesięciu w tym tygodniu. Badania będą wykonywać onkolodzy, radioterapeuci i radiolodzy.

W czwartek natomiast rozpocznie się cykl szkoleń dla personelu – lekarzy i pielęgniarek w przychodniach. Specjaliści będą uczyć ich, jak rozmawiać z pacjentem o nowotworach głowy i szyi, ale również na czym on polega i jak go wprowadzić do dalszej pogłębionej diagnostyki.

Najbliższy piątek jest przeznaczony na spotkania z przedstawicielami radomskich instytucji, szkół i zakładów pracy.

– Onkologów w Polsce jest mało, a chorych – ogromne rzesze. Bardzo wielu ludzi podejrzewa, że ma raka, boi się, że będzie go miało, albo ma objawy sugerujące, że tak jest. Żadne środowisko onkologiczne nie jest w stanie sobie samo z tym poradzić i konieczne jest współdziałanie ze specjalistami w innych dziedzinach medycyny. Tu specjalną rolę odgrywa współpraca z lekarzami rodzinnymi i wszystkimi pracownikami medycznymi w podstawowej opiece zdrowotnej – mówi profesor Tadeusz Pieńkowski:

- Ten kontakt jest potrzebny, aby osoby, u których istnieje podejrzenie nowotworu, mogły możliwie szybko być zdiagnozowane, albo podejrzenie mogło być wykluczone - dodaje.

Wśród nowotworów bardzo groźne są „tytoniozależne”: płuc i wszystkich odcinków dróg oddechowych, ale też pęcherza. – Występują one bardzo często i stanowią istotny problem medyczny, społeczny, demograficzny, finansowy. Nowotwory głowy to są te, które występują od obojczyka w górę, głównie błon śluzowych i jamy ustnej, krtani – tłumaczy onkolog. Podkreśla, że w grupie wysokiego ryzyka są osoby w wieku powyżej 50. roku życia, nałogowi palacze, nadużywający alkoholu oraz preferujących określone zachowania seksualne:

- Objawy, które powinny nas niepokoić to głównie zmiany w okolicach zatok przynosowych, w jamie nosa, ustnej, gardle, krtani – wymienia ordynator oddziału onkologicznego w RCO Tomasz Lewandowski:

To np.pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem - dodaje.

Onkolodzy podkreślają, ze bardzo ważne jest „znalezienie” choroby na wczesnym etapie, bo to daje ogromne szanse na wyleczenie.

– Bardzo zależy nam na tym, aby ten program się udał, ponieważ spośród 200 przychodni, które zrzeszamy w naszym porozumieniu na Mazowszu, do programu weszło 70. W samym Radomiu i okolicach – 25. Uzyskujemy nowe narzędzia do opieki nad pacjentami. Będą szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, dzięki którym posiądą oni nowe umiejętności, głównie jeśli chodzi o komunikację z pacjentami, rozmowę na trudne tematy, zbieranie wywiadów w bardzo wrażliwych obszarach. Możemy zdiagnozować pacjenta, a w razie wątpliwości skierować go do specjalisty z pominięciem kolejek, czyli tego, co jest dzisiaj zmorą leczenia specjalistycznego – mówi szef Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dr Wojciech Pacholicki:

Program Profilaktyczny prowadzony jest we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zapisy prowadzone są pod nr tel. 48 377 90 20. Na pytania odpowie koordynator pod nr tel. 790 266 801 w godz. 8.00-18.00.

Program jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej.