RADOM
Minister zdrowia odebrał dentobusy
16 „dentobusów” – mobilnych gabinetów stomatologicznych – będzie docierać do miejscowości, w których trudno o dostęp do dentysty. Nowoczesne pojazdy odebrał wczoraj w Radomiu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
- Spotykamy się w Radomiu z okazji odbioru mobilnych gabinetów stomatologicznych, które znajdują swoje miejsce w ważnym elemencie naszej polityki zdrowotnej, skierowanej na prewencję, promocję zdrowia i leczenie najmłodszych – mówi minister zdrowia.
„Dentobusy” wyposażone są tak, jak nowoczesne gabinety stomatologiczne. – Ze wszystkim, co potrzebne jest do profilaktyki, przeglądów zębów i do leczenia, łącznie z aparatem rentgenowskim – mówi minister. Zaznaczył, że te mobilne gabinety są bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu.
Radziwiłł podkreślił, że w Polsce jest bardzo dużo szkół, które – ze względu na małą liczbę uczniów – nigdy nie będą miały szans na prowadzenie własnych gabinetów stomatologicznych. I właśnie do takich placówek, działających w miejscowościach położonych dalej od dużych miast – ten program jest skierowany.
- Ponad 90% polskich dzieci zmaga się z próchnicą i to jest alarm do kompleksowego działania. W tym roku podjęliśmy kilka decyzji, które rozpoczęły walkę z tą epidemią. Po pierwsze zwiększyliśmy środki na stomatologię dziecięcą, a w prowadzonych konkursach premiowaliśmy te gabinety, które zostały umiejscowione w szkole. Teraz przekazujemy do użytkowania dentobusy. Te 16 samochodów to początek walki z próchnicą u dzieci, którą będziemy realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego – mówi minister Radziwiłł.
Dentobusy to także działania profilaktyczne i uświadamiające, bo próchnica to choroba, która ma ogromy wpływ na nasze zdrowie.
Dentobusy przekazane zostaną wojewodom, a ci udostępnią je nieodpłatnie świadczeniodawcom wybranym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w danych dentobusach.
Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w dentobusie będą pokrywane od 2018 r. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie ministerstwo pracuje nad szczegółowym sposobem organizacji i finansowania tych świadczeń.
Zakup dentobusów, jak mówi minister, to dopiero początek działań nakierowanych na poprawę stanu zdrowia dzieci - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek - Żelazko:
W ramach programu poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży, w tym roku udało się wyposażyć ponad 10 tysięcy szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej za kilkadziesiąt milionów złotych. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby w przyszłym roku została przyjęta ustawa o medycynie szkolnej i żeby powstały nowe gabinety stomatologiczne w szkołach- mówi minister Radziwiłł:
W tym roku udało nam się zwiększyć wydatki na zdrowie o około 6 miliardów złotych. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji finansowej państwa wynikającej z polityki gospodarczej premiera Mateusza Morawieckiego. - Rok 2017 to wyjątkowy rok dla służby zdrowia. Służba zdrowia jest dziś priorytetem rządu, o czym mówił pan premier Morawiecki w trakcie expose, a co widać także w faktach i działaniach – tłumaczy minister Radziwiłł.
W środę prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą nakłady do 6% PKB. - To ponad 500 miliardów dla polskich pacjentów w ciągu 10 lat i koniec z biedą w polskich szpitalach i przychodniach. Dodatkowe pieniądze bez podnoszenia podatków. Przed nami wielu to obiecywało, słyszałem takie obietnice od dzisiejszej opozycji, ale dopiero nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, zrealizował ten postulat, obecny w programie PiS od 2014 roku – podsumował.
Minister Konstanty Radziwiłł rozpoczął konsultacje społeczne związane z finansowaniem służby zdrowia w kontekście systematycznego wzrostu nakładów do poziomu 6% PKB.
Koszt zakupu dentobusów to 24 mln zł.