RADOM
Zadośćuczynienie za niezłomność!
Przez wiele lat represjonowani, nieszanowani, wyklęci... Doczekali się upamiętnienia. Radom włączył się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci z narażeniem życia stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju ZSRR. Akcje większości oddziałów podziemia antykomunistycznego były wymierzone w oddziały zbrojne UB, KBW, MO. Największą zorganizowaną jednostką prowadzącą na terenie powojennej Polski również regularne walki z siłami bezpieczeństwa była 6 Wileńska Brygada (WiN). Szacuje się, że w okresie działalności grup niepodległościowych, na ziemi radomskiej znalazło się około trzech tysięcy Niezłomnych. "Przewijali się" oni przez różne struktury podziemia.
Jednym z bohaterów działających na terenie ziemi radomskiej był płk Zygmunt Żywocki "Kostur" "Wujek". W czasie okupacji niemieckiej był komendantem inspektoratu radomskiego Armii Krajowej. Przygotował 72. Pułk Piechoty do akcji "Burza". - Tak naprawdę to on przygotował akcję rozbicia więzienia w Radomiu. - przypomina Marcin Sołtysiak z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród najważniejszych Żołnierzy Wyklętych ziemi są także m.in. Stefan Bembiński „Sokół”, „Harnaś” oraz mjr Franciszek Jaskulski "Zagończyk". Ich sylwetki przedstawia Marcin Sołtysiak:
Swoich niezłomnych bohaterów ma również ziemia świętokrzyska. Wśród nich Antoni Heda "Szary":
Jednym z ważniejszych Niezłomnych ziemi opoczyńskiej był generała Kazimierz Załęski „Bończa”. Jego sylwetka przedstawiona była podczas opoczyńskich obchodów, z których relację znaleźć można tutaj.
W czwartek, 1 marca po raz ósmy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data święta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Radomskie obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele Garnizonowym. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Edward Poniewierski - kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej. - Wraz z nimi muszą powrócić wartości, które ich ukształtowały, za które oddali swoje życie: prawda, dobro, piękno, honor, wolność, wierność i umiłowanie ojczyzny. - podkreślał w homilii ks. Poniewierski:
Po Mszy św. obchody przeniosły się na płytę przed świątynią. Nie zabrakło Apelu Pamięci oraz salwy honorowej:
Program artystyczny przygotowali również uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wzruszenia podczas obchodów nie krył por. Henryk Prasek ze Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego:
- Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to forma naszego zadośćuczynienia dla nich. - podkreśla wiceprezydent Radomia Karol Semik:
Obchody zwieńczyło złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych WiN przy ul. Beliny Prażmowskiego w Radomiu. Wiązanki złożyli przedstawiciele parlamentarzystów, władze Radomia, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, służby mundurowe oraz wszyscy ci, którzy bohaterów podziemnej walki z sowieckim okupantem chcą upamiętnić jako Niezłomnych...
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/28953-zadoscuczynienie-za-niezlomnosc#sigProGalleria888cf582f3