Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Samochód przyszłości wyjedzie z Elektronika

piątek, 16 marca 2018 17:05 / Autor: Weronika Chochoł
Samochód przyszłości wyjedzie z Elektronika
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych konstruują samochód elektryczny. Projekt wsparła firma Kombud, która przekazała szkole trzy akumulatory.

Pomysł na projekt pod nazwą "Uczniowie Elektronika twórcami samochodu elektrycznego zasilanego energią słoneczną" narodził się w głowach uczniów-pasjonatów na początku roku szkolnego. Samochód będzie wykonany na zasadzie konwersji z samochodu spalinowego. Przewidywany koszt projektu to około dwudziestu tysięcy złotych. Projekt ma cel przede wszystkim edukacyjny. - wyjaśnia Sławomir Sokołowski - opiekun grupy:

Samochód będzie miał karoserię z fiata cinquecento  w kolorze niebieskim. Pod maską znajdą się zestaw akumulatorów, silnik oraz sterownik. We wnętrzu przeznaczonym dla kierowcy uczniowie planują zamontować wyświetlacz oraz udogodnienia, które sprawią, że jazda będzie bezpieczna i przyjemna. W sześcioosobowej grupie pasjonatów, którzy biorą udział w projekcie każdy ma ściśle określone zadanie. Dawid Sygocki miał za zadanie zaprojektowanie i stworzenie oprogramowania, które zajmuje się samochodem i dogodnością interfejsu użytkownika. - Kiedy to wszystko pojedzie, będziemy mogli skupić się na drobnych elementach, które będą sprawiały radość z użytkowania. - wyjaśnia Dawid Sygocki:

Udział w tego typu projektach zwiększa szanse uczniów na rynku pracy. - dodaje Dawid Sygocki:

- Choć zadanie wydaje się bardzo trudne, to wcale takie nie jest. To po prosu połączenie kilku podzespołów. - wyjaśnia ze spokojem Bartłomiej Soból z grupy pasjonatów. Uczeń cieszy się, że dzięki projektowi grupa staje się częścią przyszłości:

O wsparcie projektu pasjonaci z Elektronika zwrócili się do wielu firm - tak w Radomiu i w całym kraju, jak i za granicą. Jako pierwsza na prośbę odpowiedziała radomska firma Kombud. - Kiedy ja chodziłem do szkoły, uważałem ją za konieczność, obowiązek. W Elektroniku fantastyczne jest to, że dyrekcja i nauczyciele dostarczają uczniom zadania, narzędzia i środki, którymi szkoła dysponuje. Wydaje mi się, że to ważne, że uczniowie w szkole widzą miejsce, gdzie można rozwijać własne pasje. - mówi dyrektor firmy Kombud Tomasz Kalbarczyk:

 Dumy i radości z pomysłu i determinacji uczniów i nauczycieli nie kryje dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych - Konrad Witkowski:

Samochód ma być gotowy do czerwca tego roku.