RADOM
Z bezdomności można wyjść
Jak pomóc osobom bezdomnym, a jednocześnie nie dawać się przez nie wykorzystywać? Jakie działania na rzecz wsparcia bezdomnych prowadzone są w Radomiu? I wreszcie, czy są skuteczne metody na wyjście z bezdomności? Zastanawiają się uczestnicy konferencji pod nazwą "Ludzie bezdomni - jak pomóc osobom w kryzysie". Spotkanie interdyscyplinarne zorganizowane zostało w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
O swoich doświadczeniach z osobami bezdomnymi i rodzaju świadczonej pomocy opowiadali m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej, wolontariusze oraz Przyjaciele Bezdomnych. Wśród prelegentów był również Artur Zalewski z Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
- Bezdomni mają takie same prawa, jak każdy obywatel. Problem jednak w przestrzeganiu tych praw - mówi Artur Zalewski. - Skuteczna pomocą mogłoby być wprowadzenie Europejskiej Karty Praw Osób Doświadczających Bezdomności. Znajduje się na niej 11 podstawowych praw, przysługujących bezdomnym - dodaje:
W pomoc bezdomnym od lat włącza się Caritas Diecezji Radomskiej. Instytucja nie tylko zaopatruje bezdomnych w odzież, czy pożywienie, daje też schronienie i pomaga wyjść na prostą - mówi dyr. Caritas ks. Robert Kowalski:
Caritas Diecezji Radomskiej prowadzi też domy dla bezdomnych i noclegownie. - Latem liczba bez dachu nad głową spada, ale w sezonie jesienno - zimowym, placówki mają pełne obłożenie. Osoby korzystające z pomocy schronisk mogą liczyć na ciepły kąt, kąpiel, posiłek i możliwość wyprania ubrań - mówi kierownik Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn Wojciech Dąbrowski:
W Radomiu przebywa ok. 350 bezdomnych. - Ilu bezdomnych, tyle i powodów, dla których zdecydowali się żyć na ulicy - mówi Agnieszka Wójcicka ze Straży Miejskiej w Radomiu:
W stałym kontakcie z osobami bezdomnymi są również pracownicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dziennie na SOR trafia nawet kilkunastu bezdomnych - mówi pielęgniarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Urszula Wierzbicka:
W spotkaniu wzięła udział także młodzież z radomskich szkół średnich. Kamil Wasilewski z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich mówi, że spotkanie i to czego się na nim dowiedział, skłoniło do reflekcji:
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/30748-z-bezdomnosci-mozna-wyjsc#sigProGalleriadd5660fe15