RADOM
Zamiast obszarów - kategorie
Zamiast obszarów - trzy kategorie - takie zmiany mogą czekać radomian w przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. O zmianach i propozycjach mieszkańców rozmawiano podczas ostatnich warsztatów ewaluacyjnych.
Budżet zmieni się w związku ze zmianami w uchwale o samorządzie gminnym. Ustawa likwiduje możliwość podziału miasta na obszary terytorialne. Zamiast tego pojawiła się więc propozycja podzielenia łącznej kwoty przeznaczonej na Budżety Obywatelski na trzy grupy według kryterium wartości projektów. Zgłaszane propozycje miałyby być grupowane według wartości projektów:
- realizacja małych projektów o wartości do 50 tysięcy złotych
- realizacja projektów o wartości do 300 tysięcy złotych
- realizacja projektów bez limitu wartości pojedynczego projektu
Zmiany te spowodują m.in. zniesienie projektów instytucjonalnych - tzw. szkolnych, które od początku Budżetu Obywatelskiego w Radomiu budziły kontrowersje.
Dobrą wiadomością są natomiast zmiany w kwotach. Według ustawy na budżet obywatelski gminy mają wyłoożyć nie mniej niż pół procenta swojego budżetu. To oznacza, że do wydania w radomskim BO będzie blisko 6 milionów złotych, a nie tak jak to było do tej pory - prawie 5 milionów.
Uczestnicy spotkania zwracali również uwagę na potrzebę zmian w organizacji samego głosowania. Padła m.in. propozycja stworzenia stałego harmonogramu wystawiania mobilnych punktów głosowania oraz utworzenia dodatkowych stałych miejsc, w których można głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego.
Teraz w oparciu o zgłoszone uwagi i propozycje zostanie przygotowany projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego. Wydane zostanie również zarządzenie Prezydenta Miasta Radomia, które szczegółowo określi procedury związane z naborem, oceną i głosowaniem.