Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

RADOM

Dojrzewanie - pułapką uzależnień

środa, 05 grudnia 2018 10:02 / Autor: Monika Nowakowska
Dojrzewanie - pułapką uzależnień
foto: KMP/Radom
Monika Nowakowska

Na jakiego typu uzależnienia narażona jest młodzież? Co sprawia, że eksperymentuje? I jakie są przyczyny uzależnień? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji pod nazwą 'Dojrzewanie - pułapką uzależnień”.

W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu spotkali się m.in. kierownicy i pracownicy zespołów pracy socjalnej MOPS w Radomiu, dzielnicowi z KMP w Radomiu, pedagodzy i psychologowie ze szkół i placówek oświatowych w mieście. Wsród prelegentów byli m.in. dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego; Zbigniew Michalczyk, specjalista psychoterapii uzależnień i terapeuta Fundacji Konstruktywnego Rozwoju w Otwocku oraz radca prawny, Marcin Wdowski.

Zagrożenia wszelkiego rodzaju uzależnieniami przybierają na sile - alarmują specjaliści. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, rozmowy i działania służące ochronie dzieci i mlodzieży - mówi aspirant sztabowy Kamila Adamska z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu:

Dom rodzinny i szkoła, to zdaniem wiceprezydenta Radomia Karola Semika, dwa środowiska, które mają istotny wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka. Najlepszym sposobem na uchronienie młodzieży przed uzależnieniami jest, jego zdaniem, odpowiednia organizacja czasu:

Przyczyny sięgania po substancje psychoaktywne przez młodzież są różne i mogą być w dużej mierze związane z wiekiem. Okres dojrzewania jest trudnym czasem, momentem buntów i lekceważenia wszystkiego przed czym ostrzegali rodzice. - Sięganie po alkohol lub inne środki odurzające mogą być próbą ucieczki, a także młodzieńczą chęcią doznania nowych wrażeń, szukaniem własnego ja - mówi Zbigniew Michalczyk, specjalista psychoterapii uzależnień i terapeuta Fundacji Konstruktywnego Rozwoju w Otwocku:

Pokusa spróbowania tak łatwo dostępnych, aczkolwiek zakazanych substancji jest bardzo duża, a chęć bycia dorosłym i imponowania, popycha w stronę używania substancji psychoaktywnych. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki jest też przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu środki. Innym powodem jest ciekawość oraz myślenie, że pozwoli im to uwolnić się od stresu.

Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Spożywanie środków psychoaktywnych nie tylko rujnuje organizm od środka, ale bardzo często prowadzi też do nasilania zachowań antyspołecznych, nasila agresję i prowadzi do konfliktów z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami. Z danych policji wynika, że najwięcej przestępstw popełnianych jest po żażyciu środków odurzających i po alkoholu - mówi naczelnik wydziału prewencji KMP w Radomiu aspirant sztabowy Krzysztof Jabłonka:

 Wyjście z nałogu bywa trudne, a proces żmudny. - Tylko odpowiednie relacje z rodzicami mogą uchronić przed nałogami - mówi terapeuta:

Zdaniem specjalistów, najlepszymi sposobami na zapobieganie oraz minimalizowanie liczby osób sięgających po używki są zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat konsekwencji stosowania takich substancji, propagowanie zdrowego stylu życia oraz motywowanie do rozwijania swoich pasji.

Organizatorami konferencji byli Komenda Miejska Policji i Urząd Miejski w Radomiu.