Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

BO: Nie obszary a kwoty

wtorek, 09 kwietnia 2019 16:09 / Autor: Weronika Chochoł
BO: Nie obszary a kwoty
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od 15 kwietnia można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2020. W tej edycji programu do dyspozycji radomian będzie aż 5 800 000 zł. Szykują się również spore zmiany. 

Nie obszary a kwoty

Proponowane zmiany dostosowują radomski Budżet Obywatelski do nowych zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nimi w Radomiu nie ma już możliwości podziału miasta na obszary terytorialne. W związku z tym w projekcie zarządzenia nadchodzącej edycji Budżetu Obywatelskiego będzie obowiązywał nowy podział środków w rozbiciu na 3 kategorie: do 50 tysięcy, do 400 tysięcy i powyżej 400 tysięcy złotych. Pozostanie również obszar instytucjonalny, tzw. szkolny. 

- Te zmiany powodują, że trudniej będzie zlokalizować projekt na mapie, ale postaramy się, żeby to było jasne i czytelne - uspokaja Mateusz Tyczyński - dyrektor kancelarii prezydenta: 

Należy pamiętać o co najmniej jednym podpisie na liście poparcia swojego pomysłu. Aby formularz mógł zostać przyjęty musi zostać opatrzony podpisem wnioskodawcy oraz co najmniej jednego mieszkańca Radomia.

Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłym roku na budżet obywatelski przeznaczonych zostanie 5 800 000 zł - o milion więcej niż w poprzednich latach. 

Władza w rękach radomian

Budżet Obywatelski na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń miejskich oraz wydatków miasta. Rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno osób, które zgłaszają swoje pomysły jak i tych, którzy na wybrane projekty głosują. Dzięki inicjatywie udało się zrealizować wiele projektów - od małych chodników po duże inwestycje miejskie. - Trudno pokazać pełną listę, bo tak naprawdę gdzie się nie obejrzymy, tam możemy zobaczyć pomysły zrealizowane dzięki budżetowi obywatelskiemu - dodaje Mateusz Tyczyński: 

 Czas na wnioski!

W tym roku wnioski przyjmowane będą od 15 do 20 kwietnia. - Projekty powinny być jak najprostsze. Nie wymagamy skomplikowanych kosztorysów czy rysunków technicznych. Wymagamy jedynie, aby wskazali Państwo miejsce, określili, ile ma to kosztować i co tak naprawdę chcielibyście zrealizować. Resztą zajmujemy się my. Im szybciej zgłoszony zostanie wniosek - tym lepiej - przypomina dyrektor Tyczyński: 

Głosowanie potrwa od 5 do 21 lipca. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone do 18 sierpnia. 

Całości rozmowy z Mateuszem Tyczyńskim - dyrektorem kancelarii prezydenta Radomia wysłuchać można tutaj. Mateusz Tyczyński opowiada również o projektach z poprzednich edycji, które skradły jego serce oraz o zasadzie "Tam dom twój, gdzie pidżamka twoja", dotyczącej osób spoza Radomia, które również chciałyby głosować: