RADOM
Radom przyjazny dla biznesu
Czy Radom jest miastem, które sprzyja rozwojowi działalności gospodarczej? Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy inwestujący w mieście? I wreszcie: jakie są perspektywy rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Radomiu? Zastanawiali się uczestnicy konferencji zatytułowanej: "Perspektywy, szanse i wyzwania dla biznesu w 2019 roku".
Konferencja biznesowa odbyła się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Na zaproszenie Radomskiej Loży Business Centre Club, Miasta Radomia i Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. odpowiedzieli przedsiębiorcy i biznesmeni z Radomia i regionu.
Pierwszy z paneli dyskusyjnych dotyczył "zasad funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji". Z prelekcją na ten temat wystąpił dyrektor oddziału w Tarnobrzegu Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Adam Kuśnierz. - Jesteśmy ważnym partnerem w rozwoju gospodarczym miasta. Zaangażowaliśmy się w zakup hali po dawnej fabryce produkującej maszyny do szycia "Łucznik". To, można powiedzieć, pierwszy krok, jeżeli chodzi o inwestycje. Po modernizacji tej hali i budynku biurowego, znalazło tam możliwość wynajęcia powierzchni dla różnego rodzju działalności, wiele firm zarówno z sektora przemysłowego, jak i usługowego - mówi.
W Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa 30 firm. Zatrudniają one ok. 3 tys. osób.
Drugi z paneli poprowadziła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska, która mówiła o formach wsparcia, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony gminy. - Mamy szereg zwolnień, szereg ulg z podatków od nieruchomości. Taką formą wsparcia, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców jest 5-letni okres zwolnienia z podatku od nieruchomości przy inwestycji o wartości 1 mln złotych. Ale to oczywiście nie wszystko. Dla przedsiębiorcy, który decyduje się ulokować swoją inwestycję w Radomiu i zatrudnia min. 200 osób, okres zwolnienia z podatku od nieruchomości to 15 lat - mowi wiceprezydent.
W Radomiu funkcjonuje obecnie kilkanaście przedsiębiorstw świadczących nowoczesne usługi biznesowe. Miasto zabiega o przyciąganie inwestorów krajowych i zagranicznych, którzy mogą rozszerzyć tę listę.
Niewątpliwym wsparciem dla inwestorów jest budowa stałych relacji z radomskimi uczelniami. Dopasowanie programu kształcenia pod wymogi sektora nowoczesnych usług dla biznesu zwiększa dostępność poszukiwanych kandydatów na rynku. Wśród podgrup kierunków studiów, które są szczególnie ważne z perspektywy zatrudnienia w centrach usług biznesowych znajdują się studia ekonomiczne, inżynieryjno-techniczne oraz teleinformacyjne.
Istotne są też działania miasta, które inicjuje współpracę między uczelniami, a przedsiębiorcami z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Studenci mogą ubiegać się o stypendia stażowe oraz korzystać z cyklicznych spotkań z liderami biznesu. W dalszej perspektywie pozwala to studentom rozwijać kompetencje, a absolwentom śmielej wejść na rynek pracy. Misto bierze też czynny udział w naradach uczelnianych dzieki czemu ma realny wpływ na przyjęty tam model kształcenia, w tym rozwijane w Radomiu studia dualne. Studenci radomskich uczelni kończą więc studia z całym pakietem wiedzy, ale i praktycznych umiejętności do pracy m.in. w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/37543-radom-przyjazny-dla-biznesu#sigProGalleria1653752a3e