RADOM
Braki w zapasach krwiodawstwa!
0 Rh(-), A Rh(-), B Rh(-), AB Rh(-) i A Rh(+) - krwi o tych grupach brakuje najbardziej. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do krwiodawstwa o pomoc w uzupełnieniu zapasów.
Jak informują pracownicy RCKiK w Radomiu braki w pewnym stopniu spowodowane są trwającymi maturami. Krwiodawcy w klasach maturalnych póki co mają na głowach egzaminy, więc nie odwiedzają Centrum tak chętnie jak podczas roku szkolnego.
Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna. Każdy dawca przed oddaniem krwi wypełnia szczegółową ankietę dotyczącą zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do oddawania krwi. Później pobierana jest próbka krwi - jeśli badania wychodzą prawidłowo krwiodawca spotyka się z lekarzem, który bada ciśnienie i sprawdza poprawność ankiety. Jeśli wszystko jest w porządku, krwiodawca udaje się do kuchni, gdzie przed oddaniem krwi wypija szklankę herbaty lub kawy. Po tym nadchodzi najważniejszy moment - należy zdezynfekować rękę w zgięciu łokciowym i założyć fartuch ochronny. Dopiero wtedy krew może zostać pobrana.
Krew można oddawać również w stacji przy ulicy Limanowskiego 42:
- w poniedziałki i środy w godz. od 7.00 do 14.00
- we wtorki w godz. od 7.00 do 18.00
- w czwartki i piątki w godz. od 7.00 do 13.30
Można wybrać się również do oddziałów terenowych w Kozienicach i Grójcu, a także wziąć udział w akcji wyjazdowej. Ich harmonogram dostępny jest tutaj.