Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Drożej za ciepło

piątek, 14 czerwca 2019 12:19 / Autor: Jakub Szczechowski
Drożej za ciepło
fot. W.Chochol/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Od najbliższego poniedziałku wzrosną ceny ciepła. Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec wprowadza nową taryfę. Koszty ogrzewania lokalu o pow. 65 m2 zwiększą się o ok. 10 zł miesięcznie.

 Ceny i stawki opłat wzrosną średnio o 6,89%. Powodem podwyżek są rosnące ceny węgla, jego transportu oraz wysokie koszty uprawnień do emisji CO2. 

- Cena węgla wzrosła o ponad 5 % w roku bieżącym w stosunku do 2018 r. Natomiast jeśli chodzi o uprawnienia do emisji CO2 - wzrosły o ponad 32,8 % w stosunku do średniej cen z II połowy roku 2018. Spółka Radpec stoi przed koniecznością zakupu ok. 168 tysięcy uprawnień po cenie ok. 26 euro za uprawnienie podczas gdy średnia cena w II połowie 2018 r. kształtowała się na poziomie ok. 19,57 euro - mówi Ewa Dobrzańska-Trela, kierownik Działu Relacji Zewnętrznych w Radpecu. 

Ewa Dobrzańska-Trela zaznacza także, że podobne problemy ma cały krajowy sektor energetyczny. Wytwórcy energii elektrycznej w odróżnieniu od branży ciepłowniczej korzystają jednak z państwowego parasola ochronnego. 

 

- Taryfa cieplna jest pod kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki. To jest państwowy regulator, który akceptuje taryfę lub nie, przede wszystkim ocenia koszty firmy. Zarówno rada nadzorcza jak i zarząd spółki otrzymał ode mnie wyraźne zalecenia, że koszty po naszej stronie muszą być jak najniższe. Radpec za 2018 rok miał niemal 300 tys. zł zysku, a w tym samym czasie URE dwukrotnie dawał zgodę na podwyżki taryfy cieplnej. To pokazuje, że po naszej stronie koszty zostały dokładnie przeanalizowane i zmniejszone tak, aby cena ciepła w Radomiu była jak najniższa - skomentował podwyżkę prezydent Radomia Radosław Witkowski.

To kolejna podwyżka ceny ciepła w ostatnim czasie. Ostatnia zmiana taryfy miała miejsce 15 października. Ceny wzrosły średnio o 7,46 proc.