Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Dzień otwartych koszar

środa, 23 października 2019 10:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
Dzień otwartych koszar
za: ppor. Jolanta MACIASZEK
Elżbieta Warchoł

Blisko 80 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę, która będzie początkiem ich wojskowej służby. Uroczystość będzie połączona z „Dniem otwartych koszar” oraz akcją oddawania krwi.

Przysięga rozpocznie się w niedzielę, 27 października o godz. 12.00 na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. - Przysięgę na sztandar złoży blisko 80 żołnierzy, którzy kończą szkolenie podstawowe i tym samym rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych prowadzonych w systemie weekendowym. – dodaje Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek. Wśród przysięgających są m.in.: uczniowie i studenci, nauczyciele, informatycy, mechanicy samochodowi, asystent sędziego, barman, ratownik medyczny, strażnik miejski, młodsi wartownicy, ratownik wodny, instruktor fitness, specjalista BHP oraz ekonomiści. Przysięgającym towarzyszyć będą Terytorialsi, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 6 MBOT.

Po zakończeniu części oficjalnej przewidziana jest prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu mazowieckiej brygady oraz będzie możliwość przy wojskowej grochówce porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji. - W niedzielę w radomskiej jednostce wojskowej zakończy się dwutygodniowy poligon. Po raz pierwszy takie szkolenie odbywało się w Radomiu. W tym dniu planowana jest również akcja oddawania krwi. Zapraszam wszystkich żołnierzy, ich rodziny, sympatyków do udziału w akcji honorowego oddawania krwi. Krew z tej akcji zostanie zapisana na konto naszego radomskiego batalionu OT. – dodaje Dowódca 62 blp podpułkownik Łukasz Baranowski. Krew będzie można oddawać od godz. 11 do 15 w specjalnym ambulansie na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego Radom ul. Sadków 9

W ciągu przeszło dwóch tygodni spędzonych na poligonie żołnierze poznali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty: topografię, przetrwanie na polu walki, obsługę broni oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.Przed przysięgą przeszli również sprawdzian swoich nabytych umiejętności, czyli „pętlę taktyczną”. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 14 października br. i zasilą 62 batalion lekkiej piechoty w Radomiu, podlegający pod 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

 Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania. Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT. Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

 W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1100 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 240 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90% z nich stanowią ochotnicy, aż 14% to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

 (za: ppor. Jolanta MACIASZEK OFICER PRASOWY 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ)