Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Ukradli ponad 5 mln euro. Wpadli!

czwartek, 31 października 2019 10:34 / Autor: Monika Nowakowska
Ukradli ponad 5 mln euro. Wpadli!
Monika Nowakowska

60 osób podejrzanych o oszustwa na sumę ponad 5 mln euro jest już w rękach policji. Do aresztowania przyczynili się, obok organów ścigania z 19 krajów, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. To jedna z największych spraw dotyczących wyłudzeń VAT.

Oszustwa e-Commerce obejmują nielegalne lub fałszywe transakcje dokonywane na platformach internetowych, aplikacjach i usługach nawet poza Internetem. Przestępcy wykorzystują informacje i dane ze skradzionych kart płatniczych, celem dokonywania zakupów w sklepach internetowych.

Operacja prowadzona na szczeblu krajowym była koordynowana przez policjantów Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP działających w ścisłej współpracy z Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości. Podczas operacji Europol wspierał organy krajowe, zapewniając wsparcie analityczne oraz skuteczną wymianę informacji.

W czasie trwania operacji, która trwała od 23 września do 4 października, osoby aresztowane były odpowiedzialne za prawie 6 500 oszukańczych transakcji przy użyciu kart kredytowych, o szacunkowej wartości przekraczającej 5 mln euro.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu dokonali realizacji sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła wyłudzeń VAT (puste faktury w obrocie częściami motoryzacyjnymi, elektronika oraz reklamami). Ustalono, że na terenie Polski oraz za granicą grupa osób obracała fikcyjnymi fakturami VAT, umożliwiając uchylenie się od płacenia podatków albo zaniżenie jego należności. Grupa na podstawie skradzionych danych istniejących firm podrabiała faktury dla podmiotów gospodarczych, szukających kosztów związanych z obniżeniem podatku VAT. Następnie za pośrednictwem Internetu sprzedawała podrobione faktury, pobierając około 5-10% ich wartości. Szacowana wartość strat skarbu państwa wynosi 19 mln zł.

Na terenie województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego w związku ze sprawą 30 września 2019 roku dokonano 16 przeszukań oraz 3 osoby zatrzymano. Zabezpieczone zostały także elektroniczne nośniki danych z dokumentacją firmową.