Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Ruszyła Radomska Akademia Dyrektora

środa, 07 października 2020 16:45 / Autor: Michał Kaczor
Ruszyła Radomska Akademia Dyrektora
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dyrektorzy radomskich szkół mogą doskonalić swoje kompetencje. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprosiło na inaugurację Radomskiej Akademii Dyrektora.

Inauguracja Radomskiej Akademii Dyrektora odbyła się w sali konferencyjnej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wśród prelegentów znaleźli się Marcin Siekański oraz prof. Andrzej Blikle.

- Czegoś takiego jeszcze u nas nie było. To próba systemowego rozwiązania problemu doskonalenia przyszłej kadry kierowniczej, ale też tej obecnej. Wszystko, co jest do poprawienia, to są kompetencje miękkie. Dyrektor musi być świetny komunikacyjnie, żeby umiał rozwiązywać różne sytuacje - mówi Bogusław Tundzios, kierownik Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska podkreśla, że kadra zarządzająca szkołami powinna cały czas doskonalić swoje kompetencje.

- Jestem przekonana, że formuła kształcenia przez całe życie powinna być na stałe wpisana w biogram zawodowy nie tylko dyrektorów i nauczycieli, ale nas wszystkich. Akademia dyrektorów będzie płaszczyzną do wymiany doświadczeń, wsłuchania się w głos ekspertów, ale przede wszystkim do ożywionej dyskusji nad tym, z czym borykamy się dzisiaj w oświacie, a czasy nie są łatwe - powiedziała wiceprezydent.

Jednym z uczestników akademii był Norbert Sałuda, dyrektor w zastępstwie III LO im. D. Czachowskiego w Radomiu.

- Liczę na wymianę dobrych praktyk z dyrektorami i poszerzenie swojej wiedzy. Moja szkoła dosyć dotkliwie odczuła pandemię, bo już drugi raz wprowadziliśmy nauczanie hybrydowe - powiedział dyrektor Sałuda.

Dorota Maciejczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnolesie mówi, że przed kadrą zarządzającą placówkami oświatowymi walka z efektami długotrwałego nauczania zdalnego.

- Nauczanie zdalne dobrze, że było, ale według mnie nie do końca sprawdziło się. Trudno było w pierwszych tygodniach września zmotywować uczniów do systematycznej pracy - uważa Dorota Maciejczyk.

Dyrektor Maciejczyk dodaje, że przed kadrą kierowniczą wiele wyzwań związanych przede wszystkim z pandemią.

- Przede wszystkim wszelkiego rodzaju procedury związane z bezpieczeństwem - mówi.

Na dzisiejszym spotkaniu uczestnicy zapoznali się z tematem "Grywalizacji w nowoczesnym zarządzaniu", wzięli udział w warsztatach "Aktywne słuchanie podstawą budowania pozytywnych relacji" oraz wysłuchali wykładu "Dylemat lidera - przemoc czy partnerstwo?".