RADOM
Retrospotkanie w Resursie
Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku
Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu "Radom. Retrospekcja", zapraszają na 27 Retrospotkanie pt. „Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku”. Spotkanie odbędzie się 13 października (wtorek) o godz. 18.00.
Tym razem przyjrzymy się bliżej rozwojowi przestrzennemu Radomia w drugiej połowie XX wieku. O tym, jak kształtowały się kolejne plany zagospodarowania przestrzennego miasta i czy z dzisiejszej perspektywy można pozytywnie ocenić powstałą zabudowę – opowie architekt urbanista Elżbieta Maj, autorka monumentalnej publikacji „Radom w półwieczu 1960-2010. Rozwój przestrzenny”. Czy Radom w dziedzinie urbanistyki może się czymś chlubić, czy raczej ma powody do wstydu? Które budynki okazały się dziełami ponadczasowymi, a które nigdy nie powinny powstać? Na te i wiele innych pytań odpowiedź padnie na Retrospotkaniu - mówi Maciej Zwierzyński z Resursy.
Ale to nie wszystko – podczas spotkania zaprezentowane zostaną także dwutomowe wspomnienia Elżbiety Maj noszące tytuł „AnaGRAM” oraz „Reszta życia”. Szczególnie druga ich część, obejmująca radomskie lata autorki, powinna zainteresować miłośników miasta i jego współczesnych dziejów.
Tradycją „Retrospotkań” stało się już „TOP-10 Retrospekcji”. I tym razem nie zabraknie krótkiej prezentacji znanych i lubianych przez radomian miejsc. Jakich tym razem? Odpowiedź padnie podczas spotkania.
Elżbieta Maj – z pochodzenia Ślązaczka, w 1960 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i rozpoczęła pracę w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu. Od 1 lipca 1975 r. kierowała pracownią ds. planowania miasta Radomia w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego. Główna projektantka planów zagospodarowania przestrzennego Radomia z lat 1972, 1982 i 1994. Laureatka wielu nagród i konkursów branżowych, autorka wielu opracowań naukowych w zakresie urbanistyki i architektury.
Zapraszamy gorąco przypominając jednocześnie o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach Resursy, zdezynfekowaniu dłoni przed wejściem do Ośrodka oraz o zachowaniu wymaganego dystansu społecznego.
Wstęp wolny.