Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Wrzesień zapisany krwią polskiego żołnierza

środa, 03 września 2014 15:02 / Autor: Radosław Mizera
Wrzesień zapisany krwią polskiego żołnierza
Radosław Mizera

Obchody upamiętniające ofiarę polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej oraz żołnierzy Armii Krajowej odbędą się w najbliższych dniach w Radomiu, Baraku koło Szydłowca i Stefanowie w powiecie przysuskim. M.in. 9 września radomianie będą obchodzić rocznicę uwolnienia ok. 300 więźniów z ubeckiego więzienia.

9 września 1945 r. żołnierze antykomunistycznego podziemia pod dowództwem Stefana Bembińskiego "Harnasia" wjechali wojskowymi samochodami do centrum Radomia. Cała akcja trwał 30 minut. Dowodził Stefan Bembiński, uczestnik kampanii wrześniowej w szeregach 21. Pułku Piechoty AK "Dzieci Warszawy". W opinii wielu historyków akcja w radomskim więzieniu była jedną z najpiękniejszych kart działalności podziemia niepodległościowego w Polsce. Zginęło wówczas siedem osób: dwaj milicjanci i dwaj żołnierze Armii Radzieckiej, funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i dwaj cywile. Obchody rozpoczną się 9 września Mszą świętą o 12.00 w kościele garnizonowym w Radomiu.

Z kolei 7 września obchodzona będzie rocznica Bitwy pod Barakiem koło Szydłowca. Wprawdzie nie miała ona istotnego wpływu na przebieg drugiej wojny światowej, to jednak waleczność gorzej uzbrojonych polskich oddziałów znacznie opóźniła marsz wojsk hitlerowskich na Warszawę. W dniach 7-8 września 1939 roku żołnierze Wojska Polskiego rozgromili niemiecki korpus pancerny, rozbijając 52 samochody pancerne, 7 czołgów i zabijając 232 żołnierzy wroga. W tej krwawej bitwie poległo 124 żołnierzy armii polskiej. Prochy poległych spoczywają na cmentarzu w Szydłowcu.

O 19.00 nad mogiłami poległych żołnierzy modlitwę poprowadzą kapłani, w tym kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ks. Ryszard Preuus. W poniedziałek 8 września w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza przy ulicy Kościuszki odbędzie się uroczysty Apel, w czasie którego odsłonięty zostanie pomnik dedykowany pamięci żołnierzy KOP. W jego podstawie umieszczona zostanie ziemia z miejsc bitewnych i mogił żołnierzy KOP. Uroczystości przy Pomniku „Żołnierzom Września 1939” w Baraku koło Szydłowca rozpoczną się o godz. 12.30 . W tegorocznych obchodach weźmie udział zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej generał brygady Jacek Bajger. Delegatem Biskupa Polowego na uroczystościach będzie ks. płk. Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej Ordynariatu Polowego. Patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Biskup Polowy WP bp Józef Guzdek i Komendant Główny Straży Granicznej gen. dywizji SG Dominik Tracz.

21 września odbędą się natomiast obchody rocznicowe bitwy pod Stefanowem i rocznicy pacyfikacji wsi przez Niemców. 26 września 1944 r. rozegrała się bitwa pod Stefanowem, zakończona zwycięstwem partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej. W odwecie za klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. Mieszkańcy odbudowali wieś, ale władza ludowa w 1952 r. przesiedliła ich w rejon Wrocławia, Legnicy, Słupska i Olsztyna, do tamtejszych PGR-ów, a ich domy zrównała z ziemią pod pretekstem budowy poligonu. Prawdziwym powodem wysiedlenia były głębokie tradycje AK-owskie mieszkańców.