Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 26 listopada 2024

RADOM

Statystyczny portret Radomia

piątek, 12 września 2014 16:15 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: radom24.pl
Magdalena Gliszczyńska

Ludność Radomia starzeje się z każdym rokiem – tak wynika z opracowania wydanego przez Urząd Statystyczny w Warszawie. 

Niestety to bardzo niepokojące dane. Ta tendencja dotyka  nie tylko Radomia, ale całej Polski, chociaż rzeczywiście w naszym mieście jest ona dużo większa. Z publikacji wynika, że w 2005 r. średnia wieku wynosiła 36,7 lat. W 2012 już 39,4 lat. Proces starzenia się ludności jest efektem stopniowego zmniejszania się liczby dzieci i młodzieży do lat 17, wydłużania życia i wzrostu udziału ludności w wieku 60 lat i więcej. - Główną konsekwencją tego będzie zmieniony cały obraz Radomia i całej sfery potrzeb społecznych, usług, a także oferty rynkowej, która będzie musiała być adresowana do ludzi starszych, a wiadomo że ich potrzeby są zdecydowanie inne. Więc widzę tu ogromne wyzwanie, jakie stoi przed samorządem. Ale to także zmiana w oświacie, nie mam tylko na myśli zwalnianie nauczycieli, ale również osoby, które kończą studia w tej dziedzinie nie znajdą zatrudnienia. Jest to więc szereg różnych czynników, które będą wynikiem starzejącego się Radomia – tłumaczy socjolog dr Maria Gagacka.
Z wydanej przez Urząd Statystyczny publikacji wynika też, że liczba ludności Radomia będzie systematycznie zmniejszać się i w 2035 r. wyniesie niewiele ponad  200 tys. osób, przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku 65 lat i więcej. -Trzeba zrobić wszystko, by ten negatywny trend odwrócić, a z drugiej strony samorząd musi być przyjazny seniorom  – zauważa Anna Kwiecień wiceprezydent Radomia. - Musi zmienić się polityka prorodzinna, musi rodzić się więcej dzieci, ale żeby tak się stało rodziny muszą mieć świadomość tego, że będą miały za co żyć, ja optują za ulgami, ale także za budownictwem komunalnym, a nie wpychaniem młodych ludzi w objęcia trzydziestoletnich kredytów bankowych – podkreśla Anna Kwiecień. Z drugiej strony jak dodaje w Radomiu, w związku z tym że mamy sporo seniorów, że jest to znacząca grupa społeczna  realizowanych jest mnóstwo programów i inicjatyw adresowanych szczególnie do osób starszych. - Autobusy niskopodłogowe, niwelowanie barier architektonicznych, szczepienia dla seniorów, Uniwersytety III Wieku, Domy Pomocy, Rada Seniorów – wylicza Anna Kwiecień.
Kolejne negatywne tendencje to mniejsza liczba nowo zawartych małżeństw - w ciągu 2012 r. zmniejszyła się o ponad  4,6% w porównaniu z 2005 r. Systematycznie spada też liczba urodzeń (w ciągu 2012 r. w Radomiu urodziło się 2036 dzieci, tj. o 8,5% mniej niż w ciągu 2005 r.), a wzrasta liczba zgonów (od 2005 r. liczba zgonów notowanych na obszarze Radomia systematycznie wzrastała). Taka sytuacja skłania także do podejmowania nowych wyzwań duszpasterskich, jeżeli chodzi o młodzież ale też osoby w średnim wieku – podkreśla z kolie ks. Marek Adamczyk duszpasterz młodzieży, obecnie proboszcz parafii św. Jadwigi w Radomiu. - Nowe wyzwanie duszpasterskie to po pierwsze przygotowanie osób młodych i w średnim wieku to opieki nad osobami starszymi. Wypracowanie w nich takiej troski, wrażliwości, miłości i obowiązku. Po drugie to także pokazanie tym osobom w wieku produktywnym tej sfery ducha, o której nie można zapomnieć w gonitwie za pracą. Po trzecie to także pokazanie młodym osobom piękna wynikającego z rodzicielstwa, by mimo trudnej sytuacji gospodarczej decydowały się na dzieci, ale także na zawieranie małżeństwa – wyjaśnia ks. Adamczyk.
Na uwagę zasługuje także fakt, że liczba rozwodów w Radomiu w latach 2005–2012 wykazywała zmienne wartości: w 2005 r. było ich 440, najwięcej bo 666 w 2006 r., natomiast w kolejnych latach nastąpił spadek ich liczby. Ponowny wzrost nastąpił w 2009 r., odnotowano 448 rozwodów, natomiast w latach 2010–2012 liczba rozwodów zmalała do 359 w ciągu 2012 r. W 2012 r. różnica między liczbą zameldowań a wymeldowań była ujemna i wynosiła minus 828 wobec minus 915 w 2005 r. Mieszkańcy Radomia chętniej migrowali na wieś niż w kierunku innych miast. Radom znalazł się wśród najbardziej wyludniających się obszarów województwa mazowieckiego, również dlatego, że stopa bezrobocia w Radomiu w 2012 r. była najwyższa wśród miast na prawach powiatu województwa mazowieckiego i wynosiła 22,6%. Prezentowane dane znajdziemy w publikacji  pt.: „Statystyczny portret Radomia
w latach 2005-2012”., którą wydał Urząd Statystyczny w Warszawie. Jest to jedno z 5-ciu opracowań, podobne wydano na temat ludności: Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka  i Siedlec.