Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Każdego roku ginie kilkanaście osób

poniedziałek, 04 stycznia 2021 15:16 / Autor: Michał Kaczor
Każdego roku ginie kilkanaście osób
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Sprawca jest niewidzialny i każdego roku zabija kilkanaście osób. Strażacy apelują o ostrożne korzystanie z urządzeń grzewczych i zamontowanie czujników tlenku węgla.

Co roku w Polsce z powodu zatrucia czadem ginie kilkanaście osób, a poszkodowanych jest kilkaset. Niestety, takich zdarzeń nie brakuje też w regionie radomskim.

- Od początku września do końca grudnia radomscy strażacy interweniowali 14 razy. 5 osób trafiło do szpitala. Większość przypadków zatruć spowodowana jest zaniedbaniami  związanych z drożnością przewodów kominowych i wentylacyjnych. Kolejne przyczyny to samowolne podłączenia urządzeń grzewczych, nieszczelność i używanie ich niezgodnie z instrukcją – mówi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Najprostszym zabezpieczeniem jest zamontowanie czujnika tlenku węgla.

- Jest to jedyne urządzenie przeznaczone do wykrywania tego niebezpiecznego czadu. Czujki skutecznie zaalarmują lokatorów, zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpimy - zaleca Konrad Neska.

Karol Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej dodaje, że to tania inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

Zatrucie tlenkiem węgla daje charakterystyczne objawy.

- Pierwsze objawy to duszności, bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Ostre zatrucie tym gazem może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodka układu nerwowego i śmierci - mówi Konrad Neska.

Tlenek węgla to jedno w wielu zagrożeń w czasie sezonu grzewczego. W domach jednorodzinnych często rozpalane są kominki, a to może spowodować pożar.

- Nie uważamy, jesteśmy nieostrożni. Najczęstszą przyczyną pożarów mieszkań jest nieostrożność osób dorosłych. Nie zachowujemy bezpiecznej odległości od materiałów palnych. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności - mówi Neska.

Ważne jest również dokonywanie okresowych przeglądów wentylacji i przewodów kominowych.

- To jest ABC bezpieczeństwa i obowiązek zarządcy obiektu - podkreśla Karol Kierzkowski.

Czujnik tlenku węgla to wydatek rzędu 60-100 zł. Należy go zamontować na wysokości głowy dorosłego człowieka w pomieszczeniu, gdzie występuje największe zagrożenie emisji, czyli na przykład w łazience, w której znajduje się piecyk gazowy.