RADOM
Firmy sadzą drzewa
Wzrasta świadomość oraz troska o otaczające nas środowisko naturalne - rośnie też liczba firm, którym na sercu leży poprawa oraz ochrona środowiska. Do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zgłasza się coraz więcej firm z Radomia i regionu podejmujących współpracę z leśnikami oraz przedsiębiorstw, które chcą włączać się w realizację różnych przedsięwzięć prośrodowiskowych.
W nadleśnictwach RDLP w Radomiu trwają prace związane z odnawianiem lasu. Wiosną wysadzonych zostało ok. 13 mln drzew i krzewów. Tym samym odnowionych zostało 2 tys. ha powierzchni. W regionie radomskim i świętokrzyskim wysadzonych zostało ok. 75% sadzonek. Pozostałe sadzone są jesienią, kiedy panują warunki sprzyjające pracom odnowieniowym – obecnie stanowi ono ponad 11% odnowień. Są to głównie odnowienia jodłowe i sosnowe. Z roku na rok ich powierzchnia rośnie. - Jesień to doskonały czas na prowadzenie nowych nasadzeń - mówi rzecznik RDLP w Radomiu Edyta Nowicka:
Wycinanie dojrzałego lasu, a następnie sadzenie młodych drzewek lub inicjowanie odnowienia naturalnego, a potem jego pielęgnacja, to normalny cykl zdarzeń w gospodarce leśnej. Ustawa o lasach obliguje właścicieli lasów, nie tylko Lasy Państwowe, ale i innych niż własność Skarbu Państwa do odnawiania lasów w terminie do 5 lat od usunięcia drzewostanu, w praktyce w nadleśnictwach dzieje się to w drugim roku licząc od wycięcia. Drzewa sadzone są tam, gdzie zostały wycięte – ze względu na dojrzałość drzewostanu, potrzeby odnowienia czy też przebudowę lasu na skład gatunkowy dostosowany do siedliska. Co roku leśnicy prowadzą też zalesienia, czyli sadzenie lasu gdzie dotychczas go nie było.
W regionie radomskim, w którym położonych jest 2/3 nadleśnictw RDLP w Radomiu odnowionych zostanie 600 ha, najwięcej odnowień zaplanowano w nadleśnictwach Zwoleń i Kozienice oraz Grójec – po ponad 100 ha. W Nadleśnictwie Marcule ok. 90 ha, a w nadleśnictwach Dobieszyn i Radom po 60 ha. W Nadleśnictwie Przysucha odnowionych zostanie 30 ha.
Leśnicy zachęcają do samodzielnego sadzenia drzew, czynność ta wyzwala pozytywną energię i jest działaniem na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
Co prawda ze względu na ograniczenia związane z pandemią społeczne sadzenia drzew są ograniczone, ale leśnicy zachęcają do sadzenia drzew w swoim otoczeniu. Przy wyborze drzew i krzewów do ogrodów warto postawić na rodzime gatunki, które są wartościowe dla bytujących w Polsce ptaków, ssaków i zapylających owadów.