Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Czujka ostrzeże przed czadem

wtorek, 04 stycznia 2022 13:19 / Autor: Monika Nowakowska
Czujka ostrzeże przed czadem
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. Strażacy radzą – by montować czujki tlenku węgla. To urządzenie, które skutecznie ochroni przed ryzykiem zatrucia czadem.

Strażacy ponawiają apele o przeglądy urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Każdego roku strażacy notują na terenie kraju kilkadziesiąt przypadków śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla i kilkaset podtruć. Od września tego roku w Radomiu strażacy odebrali 29 takich zgłoszeń. W 11 przypadkach spośród nich urzadzenia wykryły obecność tlenku węgla z piecyków. 5 osób zostało rannych.

- Zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni w sezonie grzewczym są nieszczelne piecyki, z których bardzo często wydobywa się tlenek węgla - mówi rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Radomiu Konrad Neska:

- Większość przypadków zatruć spowodowana jest m.in. brakiem świadomości, jak również zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów wentylacyjnych oraz wadami urządzeń grzewczych. Tlenek węgla to największy „cichy zabójca”. Jest bezbarwny, bezwonny, silnie toksyczny – całkowicie niewyczuwalny przez ludzi. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie się przed zatruciem jest montaż czujki tlenku węgla – dodaje Konrad Neska:

Bezwonny i silnie toksyczny czad atakuje znienacka. Przyczyną zatruć są nieszczelne przewody kominowe i wentylacyjne oraz brak wietrzenia pomieszczeń. Strażacy radzą – by uniknąć zatrucia czadem, trzeba regularnie przeprowadzać kontrole przewodów, wietrzyć mieszkania i nie zatykać otworów wentylacyjnych. Jakie są objawy zatrucia czadem i jak pomóc osobie poszkodowanej?:

 Dodajmy, wraz z początkiem nowego sezonu grzewczego Straż Miejska w Radomiu kontroluje domowe paleniska – mówi Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. – Po pierwsze, zaglądamy do pieca. To, co zobaczy strażnik jest najważniejsze. W razie wątpliwości, pobieramy próbkę i przekazujemy do analizy – dodaje:

Kontrole na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00 - 22.00, a na terenach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

 Za palenie śmieciami, Straż Miejska może wypisać mandat w wysokości do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu kara może sięgnąć 5 tys. zł.