Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Strażnicy miejscy pilnują porządku

środa, 23 lutego 2022 15:33 / Autor: Monika Nowakowska
Strażnicy miejscy pilnują porządku
foto: ZUK/Radom
Monika Nowakowska

Śnieg zniknął z ulic i trawników, a śpiew ptaków zwiastuje rychłe nadejście cieplejszych dni. To dobry moment, by zabrać się za porządki - strażnicy miejscy podczas patrolowania dzielnic sprawdzają, czy mieszkańcy dobrze sobie z tym radzą.

Obowiązek sprzątania wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Strażnicy kontrolują porządek na nieruchomościach oraz czystość chodników, dróg i zieleńców. Ich zarządców obligują do uprzątnięcia w zależności od pory roku, śnieguoraz piasku, śmieci czy suchych liści. Funkcjonariusze sprawdzają, czy na podwórkach panuje porządek. Niesprzątnięcie swojej posesji może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatu karnego w wysokości 100 złotych. Kontroli może spodziewać się każdy właściciel nieruchomości lub działki. Nigdy nie wiadomo, którą działkę skontrolują strażnicy. - Dlatego też porządek powinien panować na każdej posesji - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

Do obowiązków właściciela należą:

- usuwanie piasku i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Dotyczy to chodników, które przylegają do granicy nieruchomości. Właściciel posesji nie ma obowiązku sprzątania chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.- odśnieżenie chodnika. Gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowanymoże żądać od administratora zadośćuczynienia.- wyznaczenie oraz odpowiednie przygotowanie we własnym zakresie i na własny koszt miejsca gromadzenia odpadów z uwzględnieniem selektywnego zbierania odpadów.- zapewnienie czystości i właściwego stanu sanitarnego miejsca gromadzenia odpadów.- selektywne gromadzenie odpadów zielonych powstających na terenie nieruchomości. Odpady te zebrane w sposób selektywny są odbierane z posesji zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w workach, a z innych nieruchomości również w kontenerach. Mogą być gromadzone także w pojemnikach na bioodpady, o ile pozwala na to ich pojemność. Z obowiązku zwolnieni są właściciele nieruchomości, którzy kompostują odpady na potrzeby własne. Nie może to jednak być uciążliwe dla użytkowników sąsiednich posesji.

-Łagodna zima w tym roku sprawiła, że mundurowi już rozpoczęli kontrole. - Właściciele nieruchomosci dostali pierwsze wezwania - dodaje Grzegorz Sambor:

- Funkcjonariusze, którzy jadą w teren, kontrolują miejsca, gdzie tych śmieci jest najwięcej i dyscyplinują właścicieli posesji, jednocześnie nakazując uprzątnięcie terenu. Później kontrolujemy, czy właściciel wywiązał się z zadania. W niektórych przypadkach bardzo trudno ustalić właściciela posesji - tłumaczy. Straż miejska sprawdza wtedy, czy np. prowadzono postępowanie spadkowe. - Staramy się wszelkimi sposobami dotrzeć do właścicieli i zmusić ich do posprzątania. Nie są to proste postępowania, ale chcielibyśmy, żeby były jak najbardziej skuteczne - dodaje.

Niestety strażnicy miejscy od lat walczą z dzikimi wysypiskami. Na obrzeża miasta oraz tereny leśne bardzo często podrzucane są odpady pochodzące z warsztatów samochodowych.