RADOM
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej?
Kolejne obostrzenia związane z COVID-19 są znoszone. Jednak nie wszyscy pracodawcy decydują się na powrót do pracy stacjonarnej. Co może oznaczać, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej.
Przez ostatnie 24 miesiące w czasie pandemii COVID-19 znacząco zmienił się rynek pracy. W tym czasie pracodawcy przekonali się, że pracownicy, którzy pracują zdalnie mogą być tak samo wydajni, jak podczas pracy w biurze. Praca home office ma także inne plusy, o których mówi nam Agnieszka, która pracuje w agencji reklamowej.
- Praca zdalna odpowiada mi, ponieważ okazało się, że wiele spraw można załatwić mailowo. Do tego jest to również oszczędność czasu i pieniędzy - wyjaśnia Agnieszka.
Są jednak pracownicy, dla których powrót do pracy stacjonarnej to oderwanie się od wiru obowiązków domowych, a wyjście z domu do biura daje psychiczny oddech.
- Moim pracownikom brakowało spotkań i rozmów face to face. Mieliśmy dość problemów z połączeniami na różnego rodzaju platformach - dodaje Michał Rdzanek, właściciel firmy MRSolutions.
Warto podkreślić, że podczas pracy home office zmieniły się nawyki żywieniowe oraz styl życia pracowników.
- Okazało się, że wiele osób pracujących zdalnie przytyło - tłumaczy Magdalena Kartasińska, kierownik Działu Dietetycznego Dailyfruits.
A pracownicy chcą wrócić do pracy stacjonarnej?
- Wiele osób raczej spodziewa się modelu hybrydowego lub tak już pracują. Łączenie pracy w domu i w biurze jest idealnym rozwiązaniem, dla osób, które nie czują się gotowe, aby móc zrezygnować z pracy w domu - dodaje Magdalena Kartasińska.
Praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Dla pracodawców home office to oszczędności, ponieważ nie ma konieczności utrzymywania biur oraz ponoszone są mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej i wody. Natomiast minusem takiej pracy jest brak osobistego kontaktu z pracownikami, co może utrudnić m.in. integrację. Dlatego warto zadbać o regularne spotkania lub wyjazdy integracyjne.