Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

RADOM

O podziemiu niepodległościowym w Areszcie Śledczym

środa, 30 marca 2022 17:13 / Autor: Michał Kaczor
O podziemiu niepodległościowym w Areszcie Śledczym
Michał Kaczor

W Areszcie Śledczym w Radomiu odbyło się otwarcie wystawy „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 – 1950". Osadzeni obejrzeli także film "Zagończyk".

Wystawa znalazła się w sali gimnastycznej Aresztu Śledczego w Radomiu. Prelekcję wygłosili Bogusław Bek i dr Krzysztof Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

- W ramach kształtowania postaw obywatelskich uczymy naszych osadzonych patriotyzmu. Dzisiejsza wystawa mówi o lokalnym wymiarze patriotyzmu i to świetny przykład dla osadzonych - mówi sierż. Michał Słowiński z Aresztu Śledczego w Radomiu.

Autorami wystawy Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 – 1950" są dr Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury IPN.

- 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i ta wystawa jest właśnie poświęcona postaciom, które działały w podziemiu niepodległościowym na ziemi radomskiej. Nasza wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Areszt Śledczy w Radomiu jest już setnym miejscem, w którym ją prezentujemy - mówi dr Krzysztof Busse.

Osadzeni zobaczyli też film "Zagończyk", w którym przedstawiona jest postać Franciszka Jaskulskiego.