Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

PSP 27 ma Patrona i sztandar

wtorek, 27 września 2022 11:51 / Autor: Radosław Mizera
PSP 27 ma Patrona i sztandar
Radosław Mizera

Po wielu latach funkcjonowania bez imienia, Szkoła Podstawowa Nr 27 w Radomiu zyskała patrona. Są nim Szare Szeregi – organizacja harcerska powołana pod takim kryptonimem w czasie II wojny światowej. 

Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 27 września, w rocznicę powstania Szarych Szeregów. Wcześniej, Mszy świętej w kościele Matki Bożej Królowej Świata przewodniczył biskup Marek Solarczyk. - Dzisiaj stając w tej świątyni i zawierzając Bogu wszystkie nasze intencje, i za chwilę w słowach modlitwy prosząc, aby błogosławieństwo Jego spoczęło na wszystkich, którzy tworzą tę wspólnotę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 27 imienia Szarych Szeregów – modlił się bp Marek Solarczyk.

Wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska mówiła, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale również miejsca, które powinno uczyć szacunku do ludzi i kraju:

Absolwentką szkoły jest Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty:

Uczniowie są dumni z patrona szkoły:

Dyrektor PSP nr 27 w Radomiu Małgorzata Balicka:

W uzasadnieniu szkoły czytamy, że członkowie Szarych Szeregów są legendarnymi postaciami historycznymi dla młodych ludzi, uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 27, są przede wszystkim wzorem godnym do naśladowania. - To młodzi ludzie, o silnych charakterach, którzy chcą walczyć o swoje prawa i bronić swoich przekonań. Przez swoją odwagę, szlachetność, niezłomność i upór stali się autorytetami z których można czerpać przykład. Jest to dowód na to, iż bohaterem może być każdy, bo przecież wielkie rzeczy można czynić w każdym wieku – czytamy w uzasadnieniu nadania patrona szkoły. Członkowie Szarych Szeregów z poświęceniem walczyli za naszą ojczyznę. Wybór imienia Szarych Szeregów ma też wspierać proces wychowawczy w szkole oraz uświadamiać uczniów, iż bez walki tej młodzieży nie osiągnęli byśmy wolności.

Uroczystość prowadziła Magdalena Gliszczyńska z Radia Plus Radom.