Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Rozwiązania, które mogą zmienić naukę w szkole

sobota, 19 listopada 2022 14:46 / Autor: Michał Kaczor
Rozwiązania, które mogą zmienić naukę w szkole
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Nauka przy pomocy gogli wirtualnej rzeczywistości (VR), programy interaktywne, czy projektowanie 3D - to tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane w czasie konferencji w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Zespół Szkół Technicznych w Radomiu już po raz siedemnasty zaprosił na konferencję "Nowoczesne technologie informacyjne w służbie cyfrowej szkoły i administracji publicznej". Uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, który może zmienić sposób nauki w szkole, ale nie tylko...

- Konferencja ma cały czas ten sam tytuł, tylko zmienia się technologia. Według ekspertów 2 lata nauki zdalnej to 15 lat przyśpieszenia w technologii, więc dzisiaj pokazujemy coś, co mogłoby się zdarzyć po 2030 roku. Mamy mnóstwo nowości - robotyka, drukarki 3D, monitory interaktywne, tablety. Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Artur Rudnicki, zastępca dyrektora w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Łukasz Gierek prowadził prelekcję dotyczącą zawodów przyszłości, ale też warsztaty dotyczące druku 3D.

- Chcemy pokazać, że druk 3D jest światem nowoczesnego zawodu i umiejętności, które są potrzebne na rynku pracy. Drukarki 3D są coraz bardziej dostępne ze względu na cenę, ale są też proste w obsłudze - tłumaczy.

Firma Aktin z Sosnowca zaprezentowała stoisko z wirtualną rzeczywistością.

- Przyjechaliśmy z wirtualną rzeczywistością. Uczymy nauczycieli korzystać z nowoczesnych technologii. Chcemy, aby były one czymś normalnym. To rozwiązanie, które bardzo wciąga dzieci. Możemy te gogle wykorzystywać na każdej lekcji - mówią Patryk Kryla i Marek Trzebiński z firmy Aktin.

Tomasz Jankowski z firmy AB Innovation Designer również zaproponował spotkanie z wirtualną rzeczywistością, ale w nieco inny sposób. Przy pomocy gogli VR mogliśmy przenieść się do siedziby firmy w Warszawie.

- To nowe rozwiązania technologiczne, które są już powszechnie dostępne. Przygotowaliśmy produkty HTC, Intel i Microsoft. Pokazujemy, jak nowa technologia może pomóc dyrektorom szkół, ale też administracji publicznej, którzy chcą w nią zainwestować - mówi.

Firma Learnetic przygotowuje oprogramowanie edukacyjne, które wspiera pracę nauczycieli.

- Te programy można uruchomić na dowolnym urządzeniu. Robimy wszystko, żeby korzystanie z tych programów było najłatwiejsze. Skupiamy się przede wszystkim na przedmiotach przyrodniczych i ścisłych - mówi Tomasz Janowski.

Tomasz Magnowski z Zespołu Szkół Technicznych podkreśla, że udział w konferencji to szansa na rozwój dla każdego nauczyciela.

- Świat idzie tak naprzód, że jeżeli nie będziemy starali się wyciągać tego, co najlepsze, to zostaniemy z tyłu. Nauczyciel może teraz wykorzystać smartfon do aktywizacji ucznia, na przykład poprzez quizy - tłumaczy.

Konferencja potrwa do niedzieli. Bierze w niej udział ponad 200 osób.