Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Bezrobocie w Radomiu nieznacznie wzrosło

wtorek, 13 grudnia 2022 11:14 / Autor: Monika Nowakowska
Bezrobocie w Radomiu nieznacznie wzrosło
foto: PUP/Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu i powiecie radomskim nieznacznie wzrosło bezrobocie - w listopadzie radomski pośredniak nie odnotował zwolnień grupowych, a pracodawcy poinformowali, że mogą zatrudnić ok. 600 osób.

Pod koniec listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 15 tys. 164 bezrobotnych - to o 108 więcej niż październiku.

Spadek bezrobocia w Radomiu i powiecie radomskim obserwowany jest już od dwóch lat - mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu:

- Pod koniec listopada odnotowaliśmy niewielkie wyhamowanie tej tendencji. Jest ono związane z zakończeniem, np. staży czy prac społecznie użytecznych. Te osoby wróciły do bazy bezrobotnych. Jednak bilans spadku w stosunku do przyrostu bezrobocia jest nadal ujemny - ocenia dyrektor.

W listopadzie status bezrobotnego nabyło 1 tys.885 osób, w tym 299 – po raz pierwszy. Żaden pracodawca nie zgłosił do pośredniaka zamiaru zwolnień grupowych. Pracodawcy zgłosili natomiast 584 wolne miejsca pracy, w tym: 218 dotyczyło zatrudnienia subsydiowanego (wspieranego przez PUP), 486 zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, 25 miejsc skierowano do osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Z ewidencji wyłączono 1 tys. 777 osób, ponieważ pracę podjęły 892 osoby, 90 rozpoczęło staż, a szkolenie 34. Z powodu odmowy bez uzasadnionej przyczyny podjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy wykreślono 102 osoby, a z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy - 396 osoby. Dobrowolnie ze statusu bezrobotnego zrezygnowało 125 osób.

Stopa bezrobocia na koniec października wyniosła w Radomiu 9 proc. (spadek o 0,3 proc.), a w powiecie radomskim 17 proc. (spadek o 0,3 proc.).