Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

RADOM

Odśnieżanie chodników to twój obowiązek!

czwartek, 15 grudnia 2022 13:58 / Autor: Monika Nowakowska
Odśnieżanie chodników to twój obowiązek!
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Zalega na chodnikach, w przejściach do budynków i na dachach. Gdy zacznie topnieć, pojawi się błoto pośniegowe, a jak zetnie mrozem, z dachów będą zwisać lodowe sople. Mają co robić zimą zarządcy i i właściciele nieruchomości. O ich najważniejszych obowiązkach przypomina Straż Miejska w Radomiu.

Obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości jest zgodnie z art. 5.1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych” - czytamy.

- Odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem nie tylko administratora lub zarządcy, ale przede wszystkim właścicieli nieruchomości - podkreśla zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor. Jak dodaje, każdy kto zaniedba ten obowiązek musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł. - Warto też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia - wyjaśnia:

Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym. - Ale z tym bywa różnie - mówią radomianie:

Absolutnie nie wolno zrzucać go na jezdnię. Śnieg najlepiej zamieść na krawędź chodnika, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom. Jeśli na chodniku wyznaczone zostały przez miasto miejsca parkingowe (zarówno płatne, jak i bezpłatne), za odśnieżenie takiego miejsca odpowiedzialny jest zarządca drogi - podkreśla.

Śliski chodnik można posypać piaskiem, kruszywem naturalnym lub sztucznym albo solą drogową. Do użytku dopuszczone są też inne substancje: chlorek sodu, chlorek magnezu, chlorek wapnia (w postaci stałej lub zwilżonej) oraz mieszanki środków chemicznych i niechemicznych. Jeśli użyte zostały środki chemiczne, to takiego błota pośniegowego i lodu nie wolno składować pod drzewami, ani wrzucać do rzeki lub stawu.

Zarządca ma też ma obowiązek posprzątania pozostałego piasku i kruszywa, gdy śnieg już stopnieje.

Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat do 500 zł.

Jest on też odpowiedzialny za odśnieżanie dachów budynków.