RADOM
Cuchnący problem powróci?
Sokolnik nie będzie płoszył już gawronów, szpaków i kawek z parków miejskich w Radomiu - decyzja podyktowana jest kurczącą się populacją gawronów w naszym mieście.
Sokolnicy od lat pomagali w utrzymaniu czystości w radomskich parkach. Przy pomocy drapieżników odstraszali przed gniazdowaniem szpaki, gawrony czy kawki.
W tym roku jednak, ze wzgledu na malejącą populację gawronów w mieście, ptak ten został objęty ścisłą ochroną - w przypadku osobników spoza obszarów administracyjnych miast - oraz częściową - w przypadku ptaków przebywających na obszarze administracyjnym miast.
- Nie będzie płoszenia ptaków w parkach: im. T. Kościuszki i Leśniczówka. Jest to związane z tym, że gatunek gawrona, który odstraszaliśmy został wpisany na czerwoną listę ptaków Polski i jako gatunek jest już zagrożony - mówi rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu Marcin Gutkowski:
Populacja gawronów w Radomiu w ciągu ostatnich ok. 15-20 lat skurczyła się o ok. 60%. - Stąd też ornitolodzy postanowili chronić gawrona - dodaje Marcin Gutkowski.
Regionalna Dyrekcja Ochrony srodowiska w Warszawie zleciła ponadto wykonanie ekspertyzy oceniającej stan populacji lęgowej gawrona na terenie Radomia. Dane te pozwolą na skuteczną ochronę populacji tego ptaka.
Mieszkańcy skarżą się, że wiosną i latem, wieczorne spacery parkowymi alejami do przyjemnych nie należą:
Rzecznik Zakładu Usług Komunalnych zapewnia, że pracownicy ZUK dołożą wszelkich starań, aby zminimalizowć skutki obecności gawronów w parkach miejskich.
Warto dodać, że w marcu zaczyna się okres lęgowy tych ptaków. Gawrony budują już swoje gniazda.