RADOM
Lokomotywa przewiozła pięćset dzieci z Ukrainy
Radomska Lokomotywa – świetlica dla uchodźców z Ukrainy przez rok działania zapewniła opiekę dla około pięciuset dzieci. Dzięki inicjatywie Zakładów Automatyki Kombud i Fundacji „Dobry Duszek” wszyscy podopieczni mieli zapewnione bezpieczne miejsce odpoczynku, zabawy i ciepłe posiłki.
Kiedy rok temu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a do Polski zaczęły docierać miliony uchodźców, Radom włączył się w opiekę nad dziećmi z Ukrainy. W ten sposób ruszyła Lokomotywa, świetlica napędzana dobrem. Na to przedsięwzięcie złożył się wysiłek wielu organizacji i kilkudziesięciu wolontariuszy.
Jak wynika z danych Straży Granicznej, granicę Polski przekroczyło od wybuchu wojny ponad 10 mln uchodźców z Ukrainy, a obecnie przebywa ich w naszym kraju ok. miliona. Przez radomską Lokomotywę, która ruszyła 10 marca zeszłego roku przewinęło się ok. 500 dzieci, a na stałe ze świetlicy w Kamienicy Deskurów korzysta ok. trzydzieścioro dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat.
– Bardzo dziękujemy miastu za użyczenie pomieszczeń dla świetlicy. Dzięki temu dzieci znalazły bezpieczne, stałe miejsce spotkań. Ponadto wzięły udział w licznych warsztatach np. tworzenia czekolady, pizzy, mydełek, świeczek, toreb, babeczek czy pieczenia chleba. Zorganizowaliśmy zajęcia w teatrze i bibliotece. Pojechaliśmy również na wycieczkę z wieloma atrakcjami do Bałtowa, a latem zorganizowaliśmy kolonie nad morzem. Dzięki wsparciu z Zakładów Automatyki Kombud zatrudniamy trzy wychowawczynie z przygotowaniem pedagogicznym i znajomością języka ukraińskiego – powiedziała Dorota Kacprowicz, prezes Fundacji „Dobry Duszek”.
W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny bardzo istotne było również wsparcie dla rodziców, którzy w czasie pracy świetlicy mogli załatwić ważne formalności lub po prostu odpocząć.
– Jestem dumny z postawy naszych mieszkańców, którzy z takim zaangażowaniem włączyli się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wojna trwa i ta pomoc jest nadal potrzebna. Dokładamy wszelkich starań, żeby zintegrować tę społeczność i zapewnić jak najszersze wsparcie, zwłaszcza dla dzieci. Ale potrzeby są ogromne, dlatego inicjatywy takie jak „Lokomotywa” są niezwykle cenne – powiedział podczas spotkania w świetlicy prezydent miasta Radomia, Radosław Witkowski.
– Te dzieci przeżyły ogromną traumę, straciły domy, a czasami bliskich. Dlatego tak ważne jest to, żeby zapewnić im opiekę, poczucie ciepła i bezpieczeństwa, ale również kontakt z ojczystym językiem i kulturą. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc uchodźcom i Lokomotywie. Szczególnie dziękuję działaczom Fundacji, wszystkim pracownikom i wolontariuszom, a zwłaszcza wychowawcom. To dzięki waszej pracy na twarzach tych dzieci coraz częściej gości uśmiech – powiedziała Anna Szczygielska z Zakładów Automatyki Kombud:
Lokomotywa ruszyła pełną parą 10 marca 2022 roku. Inspiracją dla nazwy był wiersz Juliana Tuwima, dobrze znany również w Ukrainie. W świetlicy w Kamienicy Deskurów, przy ulicy Rynek 15 dostępne są dwie sale, w których organizowane są zajęcia, łączące naukę z twórczą zabawą. Zajęcia podzielone są na dwie grupy wiekowe: przedszkolną oraz wczesnoszkolną. Dzięki temu zabawy, zajęcia i elementy nauki są dostosowane do potrzeb dzieci. Uczestnikom zapewnione są również ciepłe posiłki. Codziennie ze świetlicy korzysta około trzydzieścioro dzieci.