RADOM
Mieszkańcy bloków przy Tytoniowej mają swoje postulaty
Jak najszybsze przedstawienie ofert dojścia do własności, obniżenie kosztów eksploatacji czy urealnienie stawek czynszu najmu na rynku radomskim takie postulaty przedstawili mieszkańcy bloków przy ulicy Tytoniowej w Radomiu. Swoje sugestie przesłali także do spółki PFR Nieruchomości.
Przypomnijmy, dwa bloki przy ul. Tytoniowej w Radomiu wybudowano w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Budowa zakończyła się wiosną zeszłego roku, na przełomie kwietnia i w maja 2022 roku podpisano pierwsze umowy z najemcami i przekazano im klucze do nowych mieszkań. Mieszkańcy bloków przy ulicy Tytoniowej skarżą się między innymi na wysokie opłaty, oraz usterki i wady budowlane. Problemem dla mieszkańców jest też dojście do własności.
- Walczymy o to, co nam obiecano. Mieszkania budowane w ramach programu miały być kierowane o średnich dochodach, których nie stać na kredyt, dla młodych rodzin z dziećmi, dla osób niepełnosprawnych i tu w Radomiu przy ulicy Tytoniowej tacy ludzie mieszkają. Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na udział w programie miała być możliwość dojścia do własności mieszkań. Z niepokojem obserwujemy to, co zadziało się w Gdyni. Oferta jaka została przedstawiona mieszkańcom tego miasta jest nie do przyjęcia. Mieszkania wybudowane w programie Mieszkanie Plus przy dojściu do własności mają być warte nawet dwa miliony złotych. A zaproponowane czynsze przy opcji dojścia do własności to nawet 5 tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego jako mieszkańcy Radomia, jako pierwsi chcemy przedstawić konkretne postulaty związane z umowami dojścia do własności i chcemy negocjować z PFR ich kształt - mówi Damian Pawłowski, mieszkaniec bloku przy ulicy Tytoniowej.
Najemny chcą, aby była ujawniona ceny inwestycji.
- Jesteśmy na etapie sprawdzania i weryfikowania finansowania oraz rozliczania naszych bloków. Zaglądamy do ksiąg wieczystych i pojawiają się nieścisłości dla nas bardzo niepokojące. Chcemy konkretnego określenia ceny sprzedaży na m2 - dodaje Sylwia Ewiak, mieszkanka budynku przy ul. Tytoniowej.
Mieszkańcy oczekują również udostępnienia komórek lokatorskich i prawidłowego oznakowania parkingu.
- Dla naszych lokali nie zostały przypisane indywidualne komórki lokatorskie, nie mamy piwnic, w których moglibyśmy przetrzymywać rzeczy, a w dodatku wózkownia jest tylko dostępna dla części mieszkańców z klatki B. Oczekujemy również zmiany oznakowania parkingu - oznajmia Maria Swat, mieszkanka budynku przy ul. Tytoniowej.
Jednym z postulatów było również obniżenie kosztów eksploatacji.
- Domagamy się zmniejszenia zaliczek na koszty eksploatacji. W żadnej spółdzielni na rynku radomskim nie ma tak dużych stawek. Według mojej wiedzy kwoty te wynoszą między 2,50 a 3,20 zł. Domagamy się zmiany sposobu zarządzania budynkiem z wyłączeniem firmy pośredniczej i prosimy również o odblokowanie zakładki "kontakt" w portalu najemcy - mówi Monika Wójcik, mieszkanka bloku przy ulicy Tytoniowej.
Mieszkańcy chcą wnioskować także o urealnienie stawek czynszu najmu na rynku radomskim.
- Spółka PFR uzasadnia, ze ceny czynszu są niższe niż na wolnym rynku. My tak nie uważamy i wnioskujemy o obniżenie tej stawki czynszu najmu do 20 zł za m2. Na wolnym rynku zazwyczaj mieszkania, które są wynajmowane, są umeblowane. My musieliśmy mieć wszystko swoje i włożyliśmy w to wyposażenie od kilki do kilkudziesięciu tysięcy złotych - dodaje Paulina Morgaś, mieszkanka bloku przy ul. Tytoniowej.
Mieszkańców bloku przy ulicy Tytoniowej wsparli radni Koalicji Obywatelskiej.
- Po ostatniej sesji rady miejskiej nic się nie zmieniło w sytuacji mieszkańców i dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przygotowali szereg postulatów, które wysłali do PFR-u w celu negocjacji - mówi radna Magdalena Lasota.
- My jako radni Koalicji Obywatelskiej będziemy ich wspierać i mamy nadzieję, że te postulaty i ta sytuacja została bardzo szybko rozwiązane - dodaje radny Dawid Ruszczyk.
Postulaty podnoszone przez grupę najemców osiedla przy ul. Tytoniowej w Radomiu wpłynęły do spółki PFR Nieruchomości 29 marca.
- Odniesiemy się do wszystkich zgłoszonych spraw. W celu usprawnienia komunikacji z naszymi mieszkańcami, organizujemy dyżury, w których uczestniczą przedstawiciele spółki. Spotkanie na terenie osiedla przy ul. Tytoniowej odbyło się 22 marca, kolejne planowane jest w drugiej połowie kwietnia - wyjaśnia Ewa Syta z biura prasowego spółki PFR.
- Podtrzymujemy deklarację zaoferowania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności na osiedlu przy ul. Tytoniowej w Radomiu. Oferta zostanie przedstawiona najemcom w trzecim kwartale 2024 roku - dodaje Ewa Syta.
Nabór do mieszkań przy ul. Tytoniowej został uruchomiony 12 maja 2021 roku.
- Już na tamtym etapie zainteresowani byli informowani o średniej stawce czynszu za mieszkania, która wynosiła wówczas 23,50 zł/mkw. Pozostałe opłaty to koszty eksploatacji 5,50 zł/mkw. oraz indywidualne rachunki za wodę, prąd, ogrzewanie, śmieci etc. Niemal rok później, czyli na przełomie kwietnia i maja 2022 roku rozpoczęliśmy proces zawierania umów najmu. Wybór mieszkań odbywał się za pośrednictwem cyfrowego systemu, w którym znajdowały się precyzyjne informacje dotyczące wysokości opłat czynszu i opłaty eksploatacyjnej dla konkretnych, wybieranych przez najemców, mieszkań. Najemcy otrzymali umowy zawierające konkretne kwoty czynszu za najem lokalu o metrażu, który wcześniej wybrali. Jako wynajmujący przestrzegamy zapisów umów najmu, które zawarliśmy ze wszystkimi najemcami. Jak wskazano w umowie, wszystkich najemców Funduszu Mieszkań dla Rozwoju obowiązuje waloryzacja czynszu zgodnie ze średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w danym roku opublikowanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu 2023 r. ogłoszono, że wskaźnik ten za rok 2022 wyniósł 14,4%. Po waloryzacji w 2023 r. średni stawka najmu mieszkania wynosi 27,90 zł/mkw. Różnice związane z waloryzacją wynosiły od ok. 100 do ok. 250 złotych w zależności od typu i metrażu mieszkania - wyjaśnia Ewa Syta.
Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A. ogłosili zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Najemcy będą mogli liczyć na zwiększenie wymiaru dopłat w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Projekt będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/69814-mieszkancy-blokow-przy-tytoniowej-maja-swoje-postulaty#sigProGalleriaa83d0b55e7