RADOM
Odbyła się ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji
Kwietniowa sesja Rady Powiatu Radomskiego była zarazem ostatnią w samorządzie VI kadencji. Po szybkich i sprawnych obradach, wszyscy radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zdzisława Mroczkowskiego. Decyzją wyborców, w Radzie Powiatu nowej kadencji nie znalazło się 14 z 27 obecnych radnych.
Radni zebrali się po raz 65-ty, aby przyjąć kilkanaście uchwał, a także zatwierdzić sprawozdania i informacje powiatowych instytucji, jednostek i służb. W zastępstwie przewodniczącego Krzysztofa Murawskiego obrady prowadzili Zdzisław Mroczkowski i Teodozja Bień, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Po przyjęciu porządku obrad oraz protokołu poprzedniej sesji, starosta Waldemar Trelka bardzo obszernie poinformował radnych o pracy Zarządu Powiatu, a także prowadzonych i planowanych inwestycji.
Przebudowy dróg i tężnia solankowa w Wierzbicy
Jak poinformował starosta, 11 kwietnia otwarto oferty wykonawców na przebudowę drogi powiatowej Jedlnia-Letnisko – Czarna na odcinku o długości 704 metrów, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Perfect za 1,9 miliona złotych. Z kolei 15 kwietnia została podpisana umowa na wykonanie remontów dwóch odcinków dróg powiatowych na terenie gminy Jedlińsk: w Nowych Zawadach oraz Wierzchowiny – Lisów i w ciągu trzech miesięcy te dwie drogi powinny być już po remoncie.
– W dniu 18 kwietnia ma być podpisana umowa na dalszą rozbudowę drogi powiatowej Radom – Gębarzów – Polany na odcinku o długości 1,7 kilometra na terenie gmin Skaryszew i Kowala. Najkorzystniejsza oferta firmy Fart wyniosła ponad 9,2 miliona złotych, a powiat ma 90 procent dofinansowania na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tego dnia mają zostać też otwarte oferty na rozbudowę drogi powiatowej Ruda Wielka – Dąbrówka Warszawska na odcinku ponad 4,3 kilometra na terenie gminy Wierzbica. To zadanie ma być wykonane w latach 2024 – 25, mamy na ten cel 60 % dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z kolei 19 kwietnia ma nastąpić otwarcie ofert na rozbudowę drogi powiatowej Przytyk – Kożuchów na odcinku o długości 700 metrów, zadanie to uzyskało dofinansowanie 400 tysięcy złotych z budżetu województwa mazowieckiego – wyliczał Waldemar Trelka:
Jak poinformował starosta, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła dwa nabory o dofinansowanie zadań ze środków funduszu Europa dla Mazowsza 2021-27 na budowę i przebudowę dróg powiatowych oraz chodników i ścieżek rowerowych:
– Planujemy aplikować o te środki, zostanie zgłoszona dalsza rozbudowa drogi Radom – Gębarzów – Polany w kierunku gminy Wierzbica na Zalesice, Dodatkowo jeszcze w kwietniu planowane jest wszczęcie procedury przetargowej na budowę mostu na rzece Iłżance wraz z budową drogi powiatowej Seredzice – Iłża, zadanie ma być dofinansowane z rezerwy budżetu państwa, o którą wystąpiliśmy w lutym w wysokości 4 milionów złotych, a pan burmistrz zadeklarował przekazanie 35 procent wkładu własnego powiatu i mam nadzieję, że każdy burmistrz, ktokolwiek nim będzie, dotrzyma zobowiązań w tej kwestii – mówił Waldemar Trelka.
W maju ma być ogłoszony przetarg na budowę tężni solankowej w Wierzbicy, powiat otrzymał na ten cel 200 tysięcy złotych dofinansowania z samorządu województwa mazowieckiego. Tężnia wraz z altaną i ławkami ma powstać przy ulicy Sienkiewicza na działce wydzielonej z terenu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Ma być to tężnia otwarta i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z kolei pod koniec kwietnia zostanie podpisana umowa na budowę hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Iłży, wykonawca będzie miał na to 15 miesięcy, a powiat pozyskał na ten cel 6,5 miliona złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych:
Ponad 3,5 miliona na remont kościoła w Pionkach
Rada Powiatu zaakceptowała przyznanie dotacji celowej z budżetu Powiatu Radomskiego na realizację remontu konserwatorskiego budynku kościoła pw. świętej Barbary w Pionkach.
– To bardzo ważna uchwała dla pionkowian, ponieważ zostanie odrestaurowany nasz zabytek. Beneficjentem jest parafia, jest to ogromny zastrzyk finansowy na niezbędny remont, za co bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała radna Marzena Murawska.
Powiat otrzymał na ten cel 3,43 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, posiada też promesę Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W związku z tym ks. Robert Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Pionkach, złożył wniosek o 3,5 miliona złotych dotacji na ten cel.
Kościół pw. św. Barbary w Pionkach został wybudowany w latach 1922-29 wg projektu znanego architekta Stefana Szyllera. W ostatnim czasie był w złym stanie technicznym, zniszczona jest stolarka okienna, pokrycie dachowe wymaga wymiany na nowe, a tynki na elewacjach są miejscami bardzo zniszczone.
Przedsięwzięcie ma być realizowane od kwietnia 2024 roku do czerwca 2025 roku, a wnioskodawca, czyli parafia posiada wszelkie wymagane prawem zezwolenia i dokumentację niezbędną dla wykonania konserwacji zabytkowej świątyni.
Szereg jednogłośnych uchwał
Podczas ostatniej sesji VI kadencji radni jednogłośnie przyjęli sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu za 2023 rok, podobnie jak informację Komendanta Miejskiego Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu radomskiego w 2023 roku oraz informację Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu o stanie bezpieczeństwa miasta Radomia i powiatu radomskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2023 rok, a także informację o realizacji zadań programowych przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Radomiu w 2023 roku.
Pozytywnie została zaopiniowana również „Ocena stanu sanitarnego miasta Radomia oraz powiatu radomskiego za 2023 rok”, przedstawiona przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Radni przyjęli też sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu oraz zajęli pozytywne stanowisko odnośnie oceny zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.
Przyjęto również sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Powiatu Radomskiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego w 2023 roku.
Rada Powiatu przyjęła również „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Radomskiego na lata 2024-2027”.
W związku z tym, że nowy wojewoda świętokrzyski zamierza odwołać radnego Pawła Góraka ze stanowiska Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Kielcach, Rada Powiatu musiała przeprowadzić głosowanie w tej sprawie. Radni jednogłośnie nie wyrazili jednak zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Górakiem. Radni dokonali również zmian w budżecie powiatu oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2024-2029.
Podziękowania i dyplomy
– Dzisiejsza sesja to symboliczne zwieńczenie VI kadencji Rady Powiatu. W 25-letniej historii naszego samorządu etap ten był okresem szczególnym. Znamion wyjątkowości tej kadencji mógłbym wskazać wiele, ale wspomnę tylko o czterech nadzwyczaj symptomatycznych: po pierwsze – wyjątkowo długa, trwająca od listopada 2018 roku aż do kwietnia 2024 roku, po drugie naznaczona dramatem pandemii wirusa COVID-19, po trzecie – z rekordową skalą inwestycji rozwojowych, nie mającą precedensu w historii powiatu, a po czwarte – odbyło się aż 65 sesji Rady z równie rekordowym dorobkiem 689 uchwał – mówił Zdzisław Mroczkowski, dziękując w imieniu Prezydium Rady oraz własnym, wszystkim radnym za trwającą 5,5 roku wspólną pracę w tej kadencji, za inwencję, aktywność i wszelkie zgłoszone inicjatywy, dyskusje i spory, wysiłek i zaangażowanie włożone w stworzenie odpowiednich ram prawnych dla realizacji setek przedsięwzięć:
– Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pana starosty Waldemara Trelki, który wraz z Zarządem inicjował, a następnie energicznie, konsekwentnie i skutecznie wdrażał liczne działania prorozwojowe, które zaowocowały poprawą jakości życia mieszkańców. Podziękować pragnę również wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego oraz jednostek organizacyjnych Powiatu za efektywną, merytoryczną współpracę, pomoc i życzliwość – dodał wiceprzewodniczący Mroczkowski, składając radnym życzenia dobrego zdrowia, wielu lat życia, doświadczania licznych przejawów wdzięczności, szacunku i sympatii mieszkańców oraz sukcesów w życiu zawodowym i pomyślnej realizacji osobistych planów – dodał wiceprzewodniczący Mroczkowski.
Podziękowania za wspólną pracę złożyli m.in. Marian Wikło, Teodozja Bień, Marzena Murawska, czy Waldemar Trelka, a w imieniu całego klubu PSL Mirosław Ślifirczyk.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/75719-odbyla-sie-ostatnia-sesja-rady-powiatu-vi-kadencji#sigProGalleria4b1de13b9b