RADOM
Radomski naukowiec doceniony przez ministra nauki
Prof. dr hab. inż. Marian Szczerek – pełnomocnik dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu ds. rozwoju, został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w skład Zespołu Doradczego ds. Infrastruktury Badawczej na lata 2024-2028.
Do głównych zadań powołanego przez ministra Wieczorka Zespołu Doradczego ds. Infrastruktury Badawczej należy ocena wniosków o przyznanie finansowania na inwestycje związane z działalnością naukową oraz na utrzymanie unikatowej w skali kraju aparatury naukowo-badawczej oraz infrastruktury informatycznej mającej istotne znaczenie dla realizacji polityki naukowej państwa. Zespół reprezentuje całe polskie środowisko naukowe, profesor Marian Szczerek jest jednym z jedynie dwóch ekspertów, którzy zasiadali w tym gremium w poprzedniej kadencji i znaleźli się ponownie w składzie Zespołu na lata 2024-2028.
- Cieszę się, że Radom ma przedstawiciela w centralnych gremiach mających wpływ na przyszłość polskiej nauki. Traktuję to jako docenienie dorobku prof. Szczerka i potwierdzenie silnej pozycji Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, który jest istotną częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. – komentuje dyrektor Łukasiewicz – ITEE Adam Duszyk.
Prof. dr hab. inż. Marian Szczerek był dyrektorem Instytutu Teorii i Konstrukcji oraz prodziekanem Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Od 1986 roku jest związany z Instytutem Technologii Eksploatacji w Radomiu. Autor kilkuset publikacji naukowych, główne zainteresowania naukowo-badawcze to budowa i eksploatacja maszyn, inżynieria materiałowa, tribologia, metodologia badań.
Oprócz członkostwa w Zespole Doradczym ds. Infrastruktury Badawczej prof. Marian Szczerek pełni też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych, która skupia 91 polskich instytutów badawczych i uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej państwa. Prof. Szczerek wchodzi także w skład Komitetu Monitorującego programu FENG - Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.