Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Fałszywy wnuczek znów aktywny!

czwartek, 16 kwietnia 2015 11:42 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Fałszywy wnuczek znów aktywny!
Magdalena Gliszczyńska

Pomimo licznych apeli starsze osoby nadal nabierają się na historie opowiadane przez fałszywych wnuczków. 84-letnia mieszkanka Pionek uwierzyła w historię opowiedzianą przez telefon, na szczęście odzyskała swoje oszczędności.

 

- We wtorek do 84-letniej mieszkanki Pionek zadzwonił mężczyzna i podając się za jej wnuka poprosił o przekazanie mu pieniędzy, ponieważ znalazł się w trudnej sytuacji. Babcia przygotowała 5 tysięcy złotych, jednak rzekomy wnuczek wytłumaczył, że sam gotówki nie może odebrać i żeby przekazała ją taksówkarzowi. Mężczyźnie, któremu zlecono taką usługę pieniądze odebrał, po czym gotówkę miał wpłacić do placówki bankowej w Radomiu. Okazało się, że oddziału tego banku w Radomiu nie ma i fałszywy wnuczek zaproponował, żeby taksówkarz wpłacił te pieniądze w Warszawie. Wtedy mężczyzna zorientował się, że coś jest nie tak. O wszystkim powiadomił miejscowych policjantów z Pionek i przekazał pieniądze należące do starszej kobiety. Tym razem staruszka nie straciła swoich oszczędności - informuje Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.

Policja przypomina: Aby nie stać się ofiarą oszusta wystarczą zwykłe środki ostrożności. W takiej chwili warto sprawdzić, czy zadzwonił do nas prawdziwy krewny. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą podaje się rozmówca oraz ustalmy czy rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej.

Należy pamiętać również o tym, aby rozmówcy nie podawać przez telefon żadnych informacji, szczególnie swoich danych osobowych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie mówmy również o swoich planach życiowych.

Rozmawiajmy z naszymi babciami i dziadkami oraz innymi starszymi osobami, które znamy i ostrzegajmy przed oszustami. Dobrze byłoby uczulić ich na czyhające zagrożenia, opowiedzieć o zdarzeniach, które już miały miejsce, podać przykłady. Należy także często kontaktować się ze starszymi i samotnymi członkami rodziny, pytać o odwiedzających i niepokojące sytuacje. Za każdym razem, gdy coś wzbudza nasze podejrzenia należy zgłosić swoje obawy na policję.        

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!