Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Innowacyjne plany Polskiej Grupy Zbrojeniowej

czwartek, 14 maj 2015 22:17 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: radom24.pl
Magdalena Gliszczyńska

W nowej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu odbyło się dzisiaj spotkanie z udziałem spółek Grupy oraz instytucji partnerskich.

 

Poszczególne spółki, wchodzące w skład PGZ, w nowej siedzibie w Radomiu, prezentowały innowacyjne i rozwojowe projekty, które obecnie realizują. Uczestnicy spotkania omówili także możliwości współpracy przy tego typu przedsięwzięciach nie tylko 
w ramach Grupy, ale także z wybranymi jednostkami naukowo-badawczymi oraz innymi podmiotami, m.in. z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL) czy też Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. 
W trakcie spotkania przedstawiciele ARP S.A. przedstawili też zasady korzystania z Platformy Transferu Technologii - nowego narzędzia komunikowania w zakresie innowacyjnych technologii, które ma łączyć potrzeby przemysłu z prowadzonymi obecnie pracami badawczo-rozwojowymi.
Spółki PGZ mogą obecnie korzystać ze źródeł finansowania projektów zgodnymi z wcześniej ogłoszonymi konkursami przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, np. ogłoszony w ostatnich dniach program „INNOLOT –innowacyjne lotnictwo”. Intencją PGZ jest, aby spółki Grupy pozyskiwały środki unijne w ramach perspektywy finansowej w latach 2014-2020 na realizację innowacyjnych projektów, w tym na technologie tzw. podwójnego zastosowania. Są to innowacyjne produkty i usługi, które oprócz wojska mogą być też zastosowane w sektorze cywilnym 
z możliwością ich skomercjalizowania. 
– PGZ po skonsolidowaniu kluczowych państwowych spółek z branży zbrojeniowej i nowych technologii należy do liderów innowacyjności 
w Polsce – powiedział Dariusz Sokólski, Członek Zarządu PGZ S.A. ds. Rozwoju. – Posiadamy ogromny potencjał i będziemy dążyć do zintensyfikowania prac badawczo-rozwojowych w najbardziej obiecujących obszarach, zwłaszcza tam, gdzie już teraz dostarczamy wojsku sprzęt światowej klasy, np. w dziedzinie radiolokacji czy optoelektroniki – podkreśla Sokólski. 
PGZ tworzy Grupę ponad 60 spółek działających w branży produkcyjno-usługowej, które zatrudniają ok. 17,5 tys. pracowników. W efekcie konsolidacji powstał jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata.