REGION
Biało-czerwona Jedlnia-Letnisko
Główna ulica Jedlni-Letniska - ul. Radomska stała się Aleją Flag. Dziś odbyło się jej uroczyste otwarcie.
Otwarcie Alei Flag było jednym z punktów obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. O godz. 10 sprawowana była Msza Św. w intencji ojczyzny i strażaków w przeddzień ich święta. Homilię wygłosił ks. Leszek Seweryn. Jako że dziś obchodzimy także Uroczystość NMP Królowej Polski skupił się na Maryi w życiu każdego z nas, ale i w życiu narodu polskiego. - Osoba Maryi jest nam doskonale znana, najbliższa nam, najukochańsza. Chcemy wpatrywać się w osobę tej, bez której nic by się nie odbyło w naszym życiu, w naszej historii, w historii zbawienia. Chcemy wpatrywać się w tę, bez której nic by się nie zadziało z planu zbawienia, który Pan Bóg chciał wcielić w życie. Obraliśmy sobie ją na królową naszego narodu. Zastanówmy się, czy jest też królową naszego serca, czy jest też królową, która jest w stanie zmienić i zapanować do tego stopnia nad naszym życiem, że będzie liczyła się w nim tylko miłość - pytał ks. Seweryn.
Po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności. Tę część poprowadził Jerzy Chrzanowski, Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko. Wciągnięta została flaga na maszt i odśpiewany hymn narodowy. Wójt Piotr Leśnowolski w swoim przemówieniu podkreślił wielką wagę Konstytucji 3 Maja, ale też rychłe fiasko i w konsekwencji zabory. - W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. To rok szczególny, także w naszej gminie. Świętujemy wolność, którą w 1918 roku wywalczyli dla nas przodkowie, którzy mimo trwających podziałów w sferze światopoglądowej, czy ideologicznej, wspólnymi siłami dążyli do jednego celu - Wolnej Polski. Lata 1918-1920 pokazały, że tylko zjednoczony naród może osiągać wielkie cele. Dziś 227 lat po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i 100 lat po odzyskaniu niepodległości żyjemy w innej rzeczywistości. Mamy wolną Polskę, która rozwija się, pomimo wielu trudności. Widać to chociażby na przykładzie naszego samorządu. Modernizujemy ten fragment naszej ojczyzny, naszej małej ojczyzny, tak się też dzieje w innych samorządach, ale i w całym kraju. Powstają nowe drogi, prowadzone są epokowe inwestycje. Takiej Polski chcieli autorzy Konstytucji 3 Maja, o takiej Polsce marzyły pokolenia walczące o niepodległość przez 123 lata, taką Polskę zaczęli budować ojcowie założyciele II Rzeczypospolitej w 1918 roku. Wdzięczni pokoleniom walczącym o niepodległość pamiętamy o ważnych wydarzeniach i postaciach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. W naszej gminie w sposób szczególny chcemy uczcić rok niepodległości. Szereg inicjatyw podejmowanych w ciągu tego roku to dowód na to, że w czasie pokoju, gdzie możemy cieszyć się wolnością i nie musimy z bronią w ręku walczyć o niepodległość, pamiętamy o naszej historii. Pokazujemy też, że jesteśmy dumnymi Polakami. Już piętnasty rok z rzędu obchodziliśmy wczoraj Dzień Flagi. Nawiązując do wczorajszego święta i do tegorocznych obchodów 100-lecia niepodległości, za chwilę otworzymy symbolicznie na naszej głównej ulicy Radomskiej - Aleję Flag. Niech od 3 maja do 11 listopada, nasze białoczerwone barwy przypominają nam, że już 100 lat Polska jest niepodległa, ale też, co może się z naszą ojczyzną stać, jeśli stale nie będziemy się o nią troszczyć - mówił Piotr Leśnowolski.
Kluczowym momentem było symboliczne otwarcie Alei Flag. - Jako Komitet wyszliśmy z taką inicjatywą, żeby od świąt majowych do 11 listopada na ul. Radomskiej wisiały flagi narodowe. W ten sposób chcemy też pokazać, żebyśmy jako Polacy byli dumni z naszych barw narodowych. Tu jako przykład stawiam Stany Zjednoczone, gdzie praktycznie na każdym podwórku jest masz i dumnie powiewa flaga amerykańska - mówi Filip Chrzanowski z Gminnego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Zwieńczeniem uroczystości była modlitwa za ojczyznę, którą poprowadził ks. Andrzej Margas.
O oprawę muzyczną obchodów zadbał Gminny Klub Seniora.
Przebieg uroczystości jak i otwarta Aleja Flag przypadły do gustu mieszkańcom.
Dziś świętowali także strażacy. O ich zasługach i stałej gotowości do pomocy mówił proboszcz parafii w Jedlni-Letnisku ks. Andrzej Margas.
- Obecnie mamy 40 członków, 4 samochody do dyspozycji. Bierzemy udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych typu pożary, ratownictwo drogowe, ratownictwo wodne - zaprezentował specyfikę jednostki Jarosław Galbarczyk, naczelnik OSP w Jedlni-Letnisku.
Uroczystości te były kolejnym punktem w programie obchodów stulecia niepodległości. O tym, co dalej powiedział nam wójt Piotr Leśnowolski.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/30278-bialo-czerwona-jedlnia-letnisko#sigProGalleriaa3b97f8a66