Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

REGION

Krajowy holding spożywczy na pomoc rolnikom

poniedziałek, 23 lipca 2018 13:19 / Autor: Weronika Chochoł
Krajowy holding spożywczy na pomoc rolnikom
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego czy przeciwdziałanie skutkom suszy - to kilka z punktów "Planu dla wsi" przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek, 23 lipca podczas konferencji prasowej przedstawili je parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej.

Narodowy Holding Spożywczy

Maiłby on bazować na podmiotach sektora rolno-spożywczego, które pozostały w rękach skarbu państwa. - Nie jest ich za wiele, ale jeśli dołożymy do nich rynki hurtowe, to podmiotów jest więcej.

Utworzenie polskiego holdingu ma walczyć z dominacją na rynku dużych podmiotów dyktujących ceny, które nie pozwalają na opłacalną produkcję i sprzedaż lokalnym przedsiębiorcom. Podmioty które dominują na rynku narzucają ceny skupu, które nie pokrywają nie tylko kosztów wytworzenia, ale nawet kosztów zbioru. - Nie chodzi o to, żeby rolnicy zarabiali krocie, tylko o to by pokrywała koszty i dawała godziwy, stabilny zysk. - dodaje europoseł Kuźmiuk:

Więcej sprzedaży bezpośredniej

Taki punkt również znalazł się w planie dla wsi. Dzięki niemu poprawić ma się sytuacja targowisk w Polsce. W sumie w kraju istnieje około 1200 tego typu miejsc, jednak nie są one dostosowane do potrzeb konsumentów. Nie ma parkingów, teren jest nierówny. - To skandaliczne warunki i utrudnienie dla tych, którzy owoce i warzywa chcą kupować na targu. Trzeba zrobić wszystko, żeby umożliwić zakupy bezpośrednio od rolnika. - mówi poseł Dariusz Bąk. Zwiększona ma być również sprzedaż detaliczna produktów rolnych przez rolników. - Chodzi o to, by była najkrótsza droga od rolnika do konsumenta:

Walka z suszą

Parlamentarzyści przedstawili również plan dotyczący walki z suszą i jej skutkami. Przede wszystkim należy zlokalizować straty i powołać komisje w miejscach dotkniętych klęską. Obecnie takie komisje działają już w 80 procentach gmin, a podczas ich prac zlokalizowano milion pięćset hektarów ziem, na których wystąpiły straty. Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Ardanowski - zapowiedział, że natychmiastową wypłatę świadczeń i podjęcie innych działań na rzecz poszkodowanych rolników. Wśród proponowanych działań są m.in rezygnacja z wpłat rat na KRUS czy kredyty klęskowe. To w przypadku rolników już pokrzywdzonych. Podjęte mają zostać również działania, których zadaniem będzie przeciwdziałanie suszy i innym zmianom klimatycznych, w tym wapnowanie, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego

W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła. Dopłaty do paliwa rolniczego w przyszłym roku wyniosą około miliarda dwustu milionów złotych. - To powinno obniżyć koszty produkcji. Dodatkowo, dla tych rolników, którzy zajmują się również produkcją zwierzęcą limit dopłat do paliwa rolniczego będzie jeszcze większy. - mówi europoseł Kuźmiuk.

Wielopunktowy plan

W "Planie dla wsi" ujęte zostały również zagadnienia związane ze wsparciem zdrowej polskiej żywności, wsparciem rolnictwa na terenach górskich, zastąpienia białka paszowego zza granicy białkiem z produkcji krajowej oraz z podjęciem działań dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii w rolnictwie.