REGION
Pamięć o Stefanowie wciąż żywa
W najbliższą niedzielę, 30 września odbędą się uroczystości z okazji 74. rocznicy bitwy Armii Krajowej pod Stefanowem oraz 66. rocznicy pacyfikacji miejscowości. Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12.00, w miejscu nieistniejącej już wsi Stefanów w powiecie przysuskim.
Wójt Gielniowa Władysław Czarnecki przypomnia, że bitwę w 1944 roku wygrali polscy żołnierze. - Zginęło ponad 300 niemieckich żołnierzy. W odwecie Niemcy spacyfikowali Stefanów. Mężczyzn rozstrzelano - mówi wójt Czarnecki:
Wieś Stefanów znajdowała się na terenie obecnego Nadleśnictwa Przysucha. Dziś rośnie tu las. O tym, że kiedyś była tu tętniąca życiem wieś świadczą pozostałości zabudowań, drzewa owocowe, kasztanowce, lipy, krzyż i tablica z napisem „Tu była wieś partyzancka – Stefanów". Znajduje się tu także ołtarz polowy z pamiątkowymi tablicami poświęconymi: „Pamięci Żołnierzy 25 PP AK poległych 26.IX.44 r. w Stefanowie" oraz „Pamięci mieszkańców wsi Stefanów spacyfikowanej przez hitlerowców 26 września 1944 i wysiedlonych w czasach stalinowskich ze swojej ziemi".
26 września 1944 r. rozegrała się tu zwycięska bitwa partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej. W odwecie za klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. Po wojnie mieszkańcom udało się odbudować wieś, jak się jednak okazało nie na długo. Władza ludowa w 1952 r. przesiedliła mieszkańców Stefanowa w rejon Wrocławia, Legnicy, Słupska i Olsztyna, a znajdujące się we wsi zabudowania zrównała z ziemią. Pretekstem do tej akcji była budowa poligonu, ten jednak nigdy tu nie powstał.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/33061-pamiec-o-stefanowie-wciaz-zywa#sigProGalleriabfb0fa746f