Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

REGION

Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na ostatniej prostej.

wtorek, 15 stycznia 2019 14:57 / Autor: Radosław Mizera
Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na ostatniej prostej.
Radosław Mizera

Nad dokumentem pracowała wojewódzka Komisja Ochrony Środowiska. Teraz sprawą zajmie się Sejmik Mazowsza.

Najważniejsza zmiana zaproponowana przez komisję to: zwiększenie puli dostępnych instalacji do przetwarzania odpadów. Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska:

W zmianach dotyczących gospodarki odpadami bardzo ważne jest zwiększenie recyklingu - mówi Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Głosowanie dotyczące nowego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza, odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmiku Mazowsza 22 stycznia.

Powstaną nowe usługi elektroniczne w gminach Karczew i Wiązowna. Umowę w tej sprawie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, powstanie m.in: portal Komunikacji Online oraz portal inwestora. Zmodernizowane będą także strony internetowe urzędów gmin Karczew i Wiązowna. Zmiany będą wielkim udogodnieniem dla mieszkańców - mówi burmistrz Karczewa - Michał Rudzki:

To kolejny etap informatyzacji Mazowsza - mówi wicemarszałek województwa - Wiesław Raboszuk:

Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 2,8 mln złotych. Kwota unijnego dofinansowania to: 1,7 mln zł.

Ta niepewność może doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej wielu mazowieckich szpitali- tak zmiany w regulacjach taryf energii oceniają władze województwa oraz dyrektorzy placówek medycznych. Większość szpitali otrzymało już wyższe rachunki za prąd. Przyszłe umowy z dostawcami również przewidują znacznie większe stawki. W takim przypadku jest Mazowiecki Szpital Bródnowski – mówi rzecznik tej placówki Piotr Gołaszewski.

Sprawą zainteresował się już Marszałek Województwa Adam Struzik. Rozwiązaniem ma być przystąpienie Szpitala Bródnowskiego do Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Regulacje dotyczące cen energii, które zostały uchwalone pod koniec zeszłego roku przez Parlament nie są klarowne również dla przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Na dodatkowe wyjaśnienia i rozwiązania prawne czeka między innymi mazowiecki radny PIS Krzysztof Żochowski, który jest dyrektorem szpitala powiatowego w Garwolinie.

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa dotycząca cen prądu. Wciąż jednak nie opublikowano stosownego rozporządzenia, dlatego szpitale nie mogą porozumieć się z firmami energetycznymi.