Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Mazowsze

Podział Mazowsza stał się faktem

czwartek, 19 grudnia 2019 13:00 / Autor: Radosław Mizera
Podział Mazowsza stał się faktem
Radosław Mizera

Nowy budżet Unii Europejskiej będzie korzystny dla Mazowsza. To dzięki nowemu podziałowi statystycznemu, który jest brany pod uwagę przy okazji nowego budżetu.

Teraz Polska podzielona będzie na 17 regionów, w tym dwa na Mazowszu. Region najbardziej rozwinięty, czyli Warszawa i 9 otaczających ją powiatów oraz region mazowiecki. O taką zmianę statystyczną zabiegał polski rząd, a także władze województwa. Jest to wielki sukces – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Gdyby nowego podziału nie udało się przeprowadzić to Mazowsze traktowane byłoby jako region lepiej rozwinięty. - To skutkowałoby mniejszymi pieniędzmi z unii - dodał marszałek Struzik:

Obecnie trwają prace nad unijnym budżetem na lata 2021-2027.

DROGI

Niemal 500 mln zł ma trafić na remonty i budowę mazowieckich dróg. Budżet Mazowsza jest imponujący, ale potrzeby regionu też są bardzo duże, szczególnie w jego wschodniej części - mówi radny sejmiku Wojciech Kudelski z Prawa i Sprawiedliwości. Były prezydent Siedlec sugeruje, że wydatki na drogi na wschodzie województwa powinny być większe:

Skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski wyjaśnia, że nakłady na modernizację dróg są wyższe tam, gdzie jest większy ruch:

Budżet Mazowsza to przede wszystkim dofinansowanie na remonty i budowę dróg, służbę zdrowia, kulturę i różnorodne programy wsparcia. - To rozwój we wszystkich dziedzinach - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Ważną częścią budżetu są nakłady na szpitale. Do placówek medycznych w regionie trafi 257 mln złotych - powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc:

Choć budżet wzrasta z roku na rok, ciągle rosną także koszty utrzymania jednostek podległych samorządowi - mówi radny województwa mazowieckiego Mirosław Milewski z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem zadłużenie województwa jest wciąż zbyt duże.

WSPARCIE OSP

Kolejne Ochotnicze Straże Pożarne ze wsparciem samorządu Mazowsza. Tym razem prawie 300 tysięcy złotych otrzymają strażacy z powiatów płockiego, płońskiego, sochaczewskiego i sierpeckiego. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, a także ubrań ochronnych dla strażaków. Pomagamy naszym ochotnikom strażakom, bo nowy sprzęt jest niezbędny do ratowania życia – mówi marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik

Jednostka OSP Dobrzyków zakupi między innymi przyczepę specjalistyczną do przewożenia agregatu – mówi burmistrz miasta i gminy Gabina, Krzysztof Jadczak.

Dofinansowanie otrzymało 14 Ochotniczych Straży Pożarnych.

30 LAT SAMORZĄDU

30-lecie samorządu terytorialnego. W maju 1990 roku odbyły się pierwsze, całkowicie wolne wybory do rad gmin. W związku z pełną rocznicą rok 2020 został uznany Rokiem Samorządu Terytorialnego. - Samorządność jest jednym z najważniejszych elementów państwa nowoczesnego - podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

- Mazowsze bardzo się zmieniło przez te lata - ocenia burmistrz Podkowy Leśnej, Artur Tusiński.

Centrum uroczystości 30-lecia samorządności będzie Warszawa. Jak podkreślają organizatorzy - to tu ma się zjechać cała Polska. Obchody zaplanowano od 27 maja do 7 czerwca.

MAZOWIECKIE KRAJOBRAZY

Konkurs ekologiczny "Mazowieckie Krajobrazy" został rozstrzygnięty. Prawie 2400 uczniów ze szkół podstawowych z Mazowsza wzięło udział w tym konkursie. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekty związane z krajobrazem województwa. - Nagrodziliśmy wszystkich, także szkoły - mówi dyrektor Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Samorządu Mazowieckiego, Tomasz Krasowski.

- Wierzę, że młodzież wzięła udział w konkursie z sympatii do środowiska - dodaje radny województwa Mirosław Augustyniak. 

Uczniowie zostali nagrodzeni w trzech kategoriach: praca artystyczna, fotografia i poezja. 

EKOLOGIA

Wymiana starych, nieekologicznych pieców i rozwój e-administracji – to główne założenia projektów, które otrzymają ponad 5 mln złotych dofinansowania z zarządu województwa mazowieckiego. Są to kolejne bardzo ważne projekty – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Gmina Brańszczyk otrzymała ponad 2 miliony dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne i ekologiczne. Jest to bardzo dobra inwestycja – mówi wójt gminy, Wiesław Przybylski.

Urząd Gminy w Szelkowie zainwestuje środki unijne w uruchomienie e-usług publicznych, które dotyczą głównie spraw załatwianych w urzędzie - mówi wójt gminy, Arnold Grosmann

Na wdrożenie e-usług dofinansowanie otrzymała także gmina Mińsk Mazowiecki na potrzeby Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej - mówi zastępca wójta gminy, Radosław Legat

Łącznie podpisano wczoraj umowy na dofinansowanie 4 projektów.