Radomskie
Powiat radomski z budżetem na 2021 rok
Powiat radomski wyda w przyszłym roku prawie 196 mln złotych, z czego na inwestycje prawie 53 mln złotych.
W poniedziałek, 28 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu w Radomiu. Obrady były prowadzone w trybie korespondencyjnym. Otworzył je Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu, a jednym z najważniejszych punktów było uchwalenie budżetu Powiatu Radomskiego na 2021 rok. Uchwała budżetowa została przyjęta jednogłośnie przez 24 radnych, biorących udział w sesji.
- To bardzo ambitny budżet, nakierowany na zrównoważone inwestycje w drogi, ochronę zdrowia i edukację. Na zadania drogowe chcemy przeznaczyć ponad 24 miliony złotych ze środków własnych, na inwestycje w szpitalach w Pionkach i Iłży w sumie ponad 22 miliony złotych, a na modernizację siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chwałowicach około 4,5 miliona złotych. W budżecie nie liczymy jeszcze pieniędzy, które chcemy pozyskać z zewnątrz w trakcie roku – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.
W ostatnich dniach 2020 roku władze powiatu złożyły jeszcze wniosek w ramach tzw. trzeciego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na trzy zadania. Są to: budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy liceum w Pionkach, zakup sprzętu i aparatury medycznej dla szpitala w Iłży oraz kontynuacja prac przy budowie nowego szpitala w Pionkach.
Budżet Powiatu Radomskiego zakłada dochody w kwocie 171,6 miliona złotych, a wydatki w kwocie 195,7 miliona. Na inwestycje ma być wydanych 52,8 miliona złotych. Najwięcej, bo ponad 24,4 miliona złotych zostanie przeznaczonych na przebudowę dróg powiatowych. Niewiele mniej, bo prawie 22,5 miliona złotych ma zostać wydane na inwestycje w powiatowej służbie zdrowia, przede wszystkim dalsze etapy budowy szpitala w Pionkach, ale również na inwestycje w szpitalu w Iłży.
Na oświatę przeznaczono ponad 32,7 milionów złotych, z czego ponad 28,1 miliona złotych to wydatki bieżące, głównie na utrzymanie 7 powiatowych szkół ponadpodstawowych i placówki oświatowej (łącznie 26,9 miliona złotych). Subwencja oświatowa przekazana samorządowi powiatowemu ma wynieść 19,2 miliona złotych, a pozostała część potrzebnej kwoty, ponad 12,6 miliona złotych, będzie pochodzić z dochodów własnych powiatu.