Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

Mazowsze

Jakie zawody są pożądane w regionie radomskim

środa, 12 stycznia 2022 14:17 / Autor: Monika Nowakowska
Jakie zawody są pożądane w regionie radomskim
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Obecna specyfika rynku pracy powoduje, że należy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Coraz rzadziej zdarza się że można przepracować kilkanaście lat w jednym zawodzie u jednego pracodawcy. Dlatego też Wojewódzki Urząd Pracy w Radomiu opracował barometr zawodów w regionie radomskim na 2022 rok, czyli raport, z którego można dowiedzieć się, jaka grupa zawodów jest deficytowa, a jakie zawody stanowią tzw. nadwyżkę.

 

Prognoza na 2022 rok obejmowała Radom i powiaty: białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński.

Subregion radomski charakteryzuje się niewielkim zróżnicowaniem w poszczególnych grupach zawodowych. - Badanie potwierdziło utrzymującą się w subregionie radomskim nadwyżkę wśród ekonomistów, pracowników administracyjno-biurowych oraz sprzedawców i kasjerów. Nadwyżka w tych zawodach wynika z dużej liczby absolwentów techników i szkół policealnych, przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu pracodawców wynikającym z nasycenia rynku osobami o odpowiednich kwalifikacjach - mówi Marta Kotlimowska z WUP w Radomiu::

- Znalezienie zatrudnienia wiąże się też często z posiadaniem dodatkowych kwalifikacji. Dotyczy to np. ekonomistów, sekretarek, czy pracowników biurowych, gdzie pracodawcy poza znajomością typowych procedur administracyjno-biurowych oraz obsługą sprzętu i standardowego oprogramowania oczekują również znajomości języków obcych, wiedzy technicznej w danej branży, czy też znajomości specjalistycznych programów komputerowych. Podczas badania sygnalizowano, że nie zawsze poziom kształcenia zawodowego odpowiada na zapotrzebowanie pracodawców lub też umiejętności absolwentów nie spełniają oczekiwań pracodawców - tłumaczy.

Likwidacja firm obuwniczych i problemy branży w czasie pandemii spowodowały, że wśród zawodów nadwyżkowych w niektórych powiatach znaleźli się pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej oraz obuwnicy.

Wśród prognozowanych na ten rok deficytów na lokalnym rynku pracy są przedstawiciele zawodów branży medycznej, budowlanej, logistyki i magazynowania - mówi Marta Kotlimowska z WUP w Radomiu:

Obserwuje się ciągły rozwój logistyki, transportu, wzrosła sprzedaż internetowa e-commerce.W aż 6 powiatach subregionu radomskiego wśród zawodów deficytowych znaleźli się kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Na rynku brak jest kadry z aktualnymi uprawnieniami i dodatkowymi kwalifikacjami. Do tego trudne warunki pracy (praca w delegacjach, odpowiedzialność, ryzyko zawodowe, presja, choroby zawodowe) wpływają na wysokie wymagania płacowe pracowników. Oczekiwania te przekraczają możliwości pracodawców, którzy coraz częściej zatrudniają tańszych pracowników ze Wschodu (głównie z Ukrainy).

Wśród zawodów deficytowych znalazł się również zawód magazyniera, co jest związane z trudnościami w uzyskaniu wymaganych uprawnień oraz spawacza i ślusarza.

Obserwuje się ciągły rozwój branży budowlanej. W 2022 roku prognozuje się deficyt w takich zawodach jak: dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych oraz pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, cieśle i stolarze budowlani oraz betoniarze i zbrojarze.

Utrzymująca się pandemia pogłębiła deficyt kadr w służbie zdrowia. Eksperci zasygnalizowali rosnące problemy kadrowe w tej branży, brak młodych pracowników wkraczających na rynek pracy z wymaganymi kwalifikacjami i specjalnościami. Zwrócili również uwagę na rosnące zapotrzebowanie na kadrę medyczną (sytuacja pandemiczna, starzejące się społeczeństwo) oraz zjawisko migracji zawodowej do większych miast lub za granicę, co jest związane z potrzebą rozwoju zawodowego i aspiracjami oraz wynika z relatywnie niskiego wynagrodzenia, wad systemowych oraz nadmiernego obciążenia pracą w Polsce. Po raz kolejny w zawodach deficytowych w 4 powiatach znalazł się zawód lekarza (w kozienickim i radomskim – duży deficyt), pielęgniarek i położnych (w powiecie kozienickim, przysuskim i radomskim- duży deficyt), fizjoterapeutów i masażystów (w powiecie kozienickim – duży deficyt), a w 2 powiatach ratowników medycznych.

Zmiany cywilizacyjne oraz przedłużająca się sytuacja pandemiczna w Polsce przekładają się na zjawiska społeczne, co wpływa na większą liczbę osób z zaburzeniami psychicznymi i problemami natury psychologicznej. Prognozuje się wzrost zapotrzebowania na usługi psychologiczne, zwłaszcza diagnozowanie, terapie dzieci i młodzieży szkolnej. Na rynku występuje deficyt wykwalifikowanej kadry, szczególnie w przypadku psychoterapeutów, psychologów z rozszerzonymi kwalifikacjami i certyfikatami. Zwrócono tu również uwagę na wysokie koszty kształcenia w tym zakresie.

Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych (w Radomiu i powiecie radomskim – duży deficyt). Obserwuje się w tym zawodzie wyraźną lukę pokoleniową, brak osób z młodszego pokolenia posiadających specjalistyczną wiedzę oraz praktykę zawodową i gotowych do nauczania zawodu. Deficyt w tej grupie przyczynia się do trudności z tworzeniem oferty edukacyjnej instytucji szkoleniowych bądź realizacją nowych kierunków kształcenia w lokalnych szkołach branżowych, co w przyszłości grozi brakiem następców (np. tapicer, krawiec, piekarz). Zwrócono również uwagę, że w zawodach nauczycieli zarówno przedmiotów ogólnokształcących, jak i przedmiotów zawodowych, języków obcych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych – jeżeli już pojawiają się oferty pracy – są to zazwyczaj oferty na pojedyncze godziny lub cząstki etatu.

 Na terenie subregionu radomskiego obserwuje się napływ pracowników ze Wschodu (głównie z Ukrainy, choć także z Białorusi, Mołdawii iGruzji), w mniejszym stopniu z bardziej odległych państw (np. Nepal), co ma także trwały wpływ na kształtowanie poziomu wynagrodzeń w regionie.

Pracownicy (najczęściej obywatele Ukrainy) podejmują zatrudnienie w rolnictwie i ogrodnictwie, jako pracownicy fizyczni przy pracach prostych, w budownictwie w takich zawodach, jak murarz/tynkarz, betoniarz/zbrojarz, a także przy pracach wykończeniowych, jako monterzy. Kolejną branżą, gdzie znajdują zatrudnienie pracownicy ze Wschodu jest gastronomia oraz przetwórstwo spożywcze, w tym: prace pomocnicze, produkcja żywności, produkcja wyrobów mięsnych. Poszukiwani są także kierowcy ciągników siodłowych w tym C, C+E, gotowi do podjęcia pracy zwłaszcza w transporcie międzynarodowym.

Barometr zawodów to narzędzie przydatne do planowania kariery zawodowej. - Pokazuje pewne luki na rynku pracy lub wręcz przeciwnie, zawody, w których pracę znaleźć niezwykle trudno - dodaje:

Jak podkreśla Marta Kotlimowska, obecnie rynek pracy zmienia się w rynek pracownika. Kiedyś to pracownik szukał pracy, teraz to pracodawca szuka kogoś do pracy - tłumaczy:

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. W regionie radomskim, na początku pandemii poziom berobocia nieznacznie wzrósł, ale pod koniec roku bezrobocie zaczęło spadać. Pozwala to optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Na koniec października 2021roku stopa bezrobocia w Radomiu wynosiła 10,4% a w powiecie radomskim 15,4%, w woj. mazowieckim 4,6%.