Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Jerzy Matulewicz, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 27 stycznia 2025

Kozienice

Stu uchodźców zamieszkało w Hotelu Energetyk w Kozienicach

piątek, 25 marca 2022 14:15 / Autor: Kamil Zapora
Stu uchodźców zamieszkało w Hotelu Energetyk w Kozienicach
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Sto osób uciekających przed wojną w Ukrainie zamieszkało w Hotelu Energetyk w Kozienicach należącym do Enei Wytwarzanie. Władze Enei zapewniają, że miejsca w Hotelu dla uchodźców będę utrzymane tak długo jak to potrzebne, zwłaszcza że część osób już go opuściła, lecz na ich miejsce są przyjmowane kolejne.

Tomasz Siwak wiceprezes Enei podkreśla, że od samego początku wojny w Ukrainie Grupa zaangażowana jest w pomoc uchodźcom. Jednym z elementów tego wsparcia jest udostępnienie na ich potrzeby Hotelu Energetyk w Kozienicach należącego do Enei Wytwarzanie. Schronienie w nim znalazło sto osób. - Fundacja Enea to kluczowy podmiot w naszej Grupie zaangażowany w pomoc - powiedział Tomasz Siwak podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed Hotelem:

Prezes Siwak zaznaczył, że zarządcy Hotelu starają się stworzyć uchodźcom jak najlepsze warunki, zbliżone do tych domowych. Mają oni zapewnione całodobowe wyżywienie, a ponadto do ich dyspozycji są m.in. sala komputerowa, punkt medyczny, czy sale zabaw dla dzieci:

Poseł Marek Suski powiedział, że działania Enei to przykład tego jak spółki skarbu państwa w sytuacjach kryzysowych stają na wysokości zadania. - Są one uzupełnieniem działań podjętych przez administrację rządową i samorządową:

- Trzydzieści kilometrów musiałam iść piechotą, żeby przekroczyć granicę. Kiedy znalazłam się w Polsce zaproponowano mi pomoc w tym hotelu. W imieniu całej Ukrainy mogę powiedzieć, że jesteśmy wdzięczni całej Polsce, że dali nam schronienie przed wojną – powiedziała nam jedna z Ukrainek mieszkających w Hotelu Energetyk:

Ze względu na przedłużający się konflikt za naszą wschodnią granicą Enea kładzie też nacisk na pomoc uchodźcom w asymilowaniu się w nowym otoczeniu. - Wszyscy nasi goście mają już nadany PESEL, założone profile zaufane, dzięki czemu będą mogli łatwiej wejść na nasz rynek pracy - powiedział wiceprezes Enei Wytwarzanie Jan Mazurkiewicz:

Działalność komercyjna Hotelu Energetyk została tymczasowo zawieszona, a wszystkie dostępne w nim miejsca zarezerwowane są dla uchodźców. W tym momencie zdecydowana większość z nich to kobiety z dziećmi.