Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Opoczno

Rocznica stanu wojennego w Opocznie

wtorek, 13 grudnia 2022 16:10 / Autor: Marcin Prejs
Rocznica stanu wojennego w Opocznie
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Opocznianie uczcili 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Pierwszym punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy Solidarności, która znajduje się na opoczyńskiej kolegiacie. Jak mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta, przy okazji obchodów w Opocznie zaprezentowana została także tablica informacyjna ustawiona w miejscu byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.

Wiktor Pietrzyk z opoczyńskiego muzeum wyjaśnia, że tablica znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 6. – W ten sposób chcieliśmy upamiętnić to miejsce, ale przede wszystkim liczne ofiary, które w tym miejscu były katowane, brutalnie przesłuchiwane – dodaje.

Jak mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce przypomina nam także właśnie o wydarzeniach, które w tym czasie rozgrywały się w naszym mieście, o osobach, które tworzyły Solidarność, były represjonowane i internowane.

Wiesław Turek jest jedną z osób, które współtworzyły Solidarność w Opocznie. Choć wprowadzenie stanu wojennego było szokiem, to - jak mówi - w pewien sposób spodziewał się, że władza może posunąć się do takiego kroku.

Podczas opoczyńskich obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Wiesław Turek zaproponował także, by nadać budowanym w Opocznie rondom nazwy związane z Solidarnością. Pierwsze miałoby nosić nazwę Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności Ziemi Opoczyńskiej, drugie Ireneusza Prędkiego, pierwszego przewodniczącego opoczyńskiej Solidarności.

W uroczystościach wzięły udział władze powiatu i miasta oraz młodzież. – Jesteśmy zobowiązani do tego, aby w takie rocznice pamiętać o tych wydarzeniach i je w odpowiedni sposób uczcić – mówi starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Dopełnieniem obchodów była prelekcja „Komunistyczny aparat represji w Opocznie”. Wygłosił ją w I LO w Opocznie Wiktor Pietrzyk, kustosz Muzeum Regionalnego w Opocznie.