Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

Kozienice

W Kozienicach próbowaliśmy zrozumieć depresję

wtorek, 20 grudnia 2022 13:46 / Autor: Kamil Zapora
W Kozienicach próbowaliśmy zrozumieć depresję
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w Zespole Szkół w Kozienicach spotkaliśmy się na konferencji poświęconej depresji wśród ludzi młodych, gdyż zrozumienie tej podstępnej choroby to pierwszy i najważniejszy krok do jej wyleczenia.

Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, a prelekcje wygłosili specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wśród nich znalazła się Ewa Jarosz – psycholog z czterdziestoletnim doświadczeniem. Jak powiedziała, problem depresji wśród osób w wieku szkolnym jest o wiele poważniejszy niż może nam się wydawać:

Z kolei pediatra dr Czesław Czechyra mówił o objawach jakie powinny być sygnałem dla rodziców, że ich dzieci znajdują się w grupie ryzyka:

Konferencja była wspólnym przedsięwzięciem Enei Wytwarzanie i Fundacji Zdrowe Dziecko. Organizatorzy przygotowali na dziś broszury, w których zawarte są wszystkie niezbędne informacje na temat depresji zarówno dla dzieci jak i rodziców, a także historie młodych osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Na pogarszający się stan psychiczny młodych Polaków może mieć też wojna w Ukrainie, która pośrednio dotyka również nas. Z tego powodu oprócz wspomnianych broszur w ręce uczniów Zespołu Szkół trafiła książeczka o Jeżyku Igiełce, która pomaga zrozumieć i oswoić się z trudną sytuacją. Jak mówi Justyna Tkaczyk-Kurek z Enei Wytwarzanie, książeczka to z kolei wspólne przedsięwzięcie Spółki i Fundacji Energia-Działanie:

Terapia to nie wstyd. Niekiedy mimo że się staramy, pomoc rodzica nie wystarczy. W razie gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, kiedy sprawy zaczną wymykać się spod kontroli, warto skorzystać z fachowej pomocy – psychologa, psychoterapeuty, pedagoga lub psychiatry. Taką pomoc można uzyskać nie tylko w gabinecie – w odpowiedniej placówce, lecz także za pośrednictwem kilku działających w Polsce specjalnych, telefonicznych oraz internetowych linii pomocowych. Należą do nich m.in.:

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka:
800-12-12-12

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
116-111

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci:
800-100-100

Telefon zaufania młodych osób, prowadzony przez Fundację ITAKA:
22-484-88-04